Ankara zBrush Kursu Karakter & Game Asset Tasarımı

Medya ve Grafik iletisim 2

zBrush Kursu Hafta içi hafta sonu ve esnek eğitim saatleri ile ve zBrush ile Modelleme Örnek çizimler ile konu anlatımı

zBrush Kursu Ankara

zBrush Kursu Ankara

Ankara zBrush kursu sıfırdan başlayarak modelleme, detaylandırma, heykel tasarımı ve 3D baskı hazırlığı konularını kapsamaktadır. zBrush kursu fiyatı oldukça uygun olup, çalışmaya başladıktan hemen sonra geri kazanmış oluyorsunuz.

zBrush eğitim kursumuz, konuları zBrush’ın karakter modelleme uygulamanıza nasıl yardımcı olabileceğini, TV prodüksiyon becerilerinizi geliştirmenize veya yeni bir video oyunu oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.


ZBrush, dijital heykel ve boyama için endüstri standardını belirliyor. Özellikleri, anında geri bildirim sağlayan gerçek zamanlı bir ortamda sanal kili şekillendirmek, dokulandırmak ve boyamak için özelleştirilebilir fırçalar kullanmanıza olanak tanır. ZBrush’ı kullandığınızda, film stüdyoları, oyun geliştiriciler, oyuncak/koleksiyon yapımcıları, mücevher tasarımcıları, otomotiv/havacılık tasarımcıları, illüstratörler, reklamcılar, bilim adamları ve dünya çapındaki diğer sanatçılar tarafından kullanılan aynı araçlardan güç alacaksınız. Hatta ZBrush’a güç veren teknoloji için Akademi Ödülü bile aldık.

Kısacası ZBrush, sanatçılar tarafından sanatçılar için yaratılmış bir sanat aracıdır. Günümüzün hızlı tempolu endüstrisinde öne çıkmanızı sağlayacak bir hızda, yalnızca hayal gücünüzle sınırlı modeller ve illüstrasyonlar oluşturmanıza olanak tanır.


Temel Mesh Üretimi

Hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi, nereye gidebileceğiniz genellikle nereden başladığınız tarafından belirlenir. Harika bir bitmiş modele sahip olmak kaliteli bir temel ağ gerektirir. ZBrush, bu göreve yardımcı olacak bir dizi araç sağlar ve aklınızda ne olursa olsun, bir sonraki seviyeye geçmek için mükemmel bir temel elde etmenin bir yolunun bulunmasını sağlar. Bu sistemlerin en iyi bilinenleri burada açıklanmıştır.


Pro Heykel Teraşlık

 

Pro Heykel Teraşlık

Çokgen dağılımının kısıtlamalarını göz ardı edin ve basitçe – şekillendirin! Sculptris Pro, gerektiğinde ve her yerde dinamik olarak çokgenler ekler (mozalar) ve kaldırır (kırar). Bunu, Tessimation adı verilen gerçek zamanlı bir süreçte fırça darbeniz sırasında yapar. Bu, tamamen elde etmeye çalıştığınız görünüme odaklanmanızı sağlar.


DynaMesh

DynaMesh, topolojik kısıtlamalara odaklanma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için serbest biçimli şekillendirme için mükemmel bir çözümdür. Modelin genel şeklini iterek veya çekerek, çeşitli geometri parçalarını tek bir parçada birleştirmek için ekleyerek veya hatta Boolean işlemleriyle yapılabileceklere benzer bir şekilde geometriyi kaldırarak değiştirin. Sculptris Pro, siz şekillendirirken ağınızdaki üçgenleri dinamik olarak ayarlarken, DynaMesh modelin çokgenlerini komutla dörtlü olarak yeniden dağıtır.


zModeller

ZBrush en çok organik şekillendirme ile tanınırken, sert yüzey yetenekleri hafife alınmamalıdır. ZModeler sistemi, delikler oluşturmak, kenar döngüleri eklemek, çokgenleri ekstrüde etmek ve çok daha fazlası için kolayca erişilen ve son derece sezgisel kontrollerle düşük poli modelleme için özel olarak tasarlanmıştır.


Canlı Boolean

Canlı Boolean
Birçok model, daha ayrıntılı bir şekil oluşturmak için bir araya gelen bir dizi şekilden başka bir şey değildir. Live Boolean bu konsepti alır ve onunla çalışır, modelleri kolayca bir araya getirmenin, birbirinden çıkarmanın ve daha fazlasının bir yolunu sunar. Sistemi ZBrush’ta benzersiz kılan şey, bu işlemin gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesi ve gerçek birleşmeye geçmeden önce tam olarak ne elde edeceğinizi görmenize izin vermesidir. Bu, hem olağanüstü kullanım kolaylığı hem de benzeri görülmemiş kontrol sağlar.


ZSpheres

Bir tel armatüre kil eklediyseniz, ZSpheres’in tam olarak nasıl çalıştığını bilirsiniz. Basit bir iskelet/çubuk figür çizin ve ZBrush onu gerçek topoloji ile ortaya çıkaracaktır.


 

 


ZBrush Nedir: Nasıl Çalışır ve Ne İçin Kullanılır?

ZBrush, piyasadaki en gelişmiş 3D heykel programıdır. Onu diğer 3B araçlardan ayıran şey, ZBrush’ın tamamı bir bilgisayarda dijital olarak yapılan geleneksel şekillendirme tekniklerini taklit etmesidir.

ZBrush’ta heykel yapmak, sanki elle çalışıyormuşsunuz gibi şekillendirerek dijital bir kil topuyla çalışmaya benzer.

ZBrush’ın şekillendirici araçları, geniş ölçüde yaratıcı özgürlük sağlar. Sanatçılar, ZBrush kullanarak yalnızca daha organik ve ayrıntılı modeller oluşturmakla kalmaz, genellikle bitmiş ürüne Maya veya 3ds Max gibi diğer programlardan çok daha hızlı ulaşabilirler.

Pixologic, Inc. tarafından geliştirilen ZBrush, ilk olarak 1999’da sunuldu ve 2009’da PC ve Mac için resmi olarak piyasaya sürüldü.

Bugün piyasadaki en gelişmiş 3D heykel yazılımı olarak kabul edilmektedir. Geniş bir araç seti ve çok çeşitli uygulamalarla ZBrush’ın neden bu kadar başarılı olduğunu anlamak kolaydır.


ZBrush ile sanatçılar, geleneksel heykeltraşlıktan ödünç alınan bir paradigmayı kullanarak heykeltraşlıkla tanıştılar: bir kil yumağı.

ZBrush’ta sanatçılar, tıpkı gerçek şeyle çalışıyormuş gibi dijital kili çekebilir, itebilir, ezebilir, kazıyabilir veya başka şekillerde manipüle edebilir.

ZBrush’ın en eski sürümleri, çeşitli farklı işlemlere ve daha fazla kontrole izin veren 30 fırça aracıyla geldi. Bu fırçaları kullanarak bir sanatçı, istediği hemen hemen her şeyin dijital bir versiyonunu şekillendirebilir.

Bu şekilde sanal bir yüzeyi manipüle ederek, 3D sanatçısı bir ejderhanın üzerindeki pullar veya bir kişinin yüzündeki kırışıklıklar gibi ayrıntılı özellikler oluşturabilir.

Bu tür ince ayrıntıların ZBrush gibi araçlar olmadan taklit edilmesi çok zordur.

Neyse ki bu araç, her türlü dijital medya için son derece ayrıntılı modeller oluşturmayı kolaylaştırıyor.

Yetenekli tasarımcılar, karakterlerini doğrudan ZBrush’ta taklit ederek değerli geliştirme zamanından tasarruf edebilirler.

Yazılım, sanatçıların arma veya nihai üretime hazır her türlü modeli oluşturmasına olanak tanır. ZBrush, öncelikle çok sayıda yüzey detayına sahip organik figürlerin yaratılmasıyla bilinirken, araçlar veya silahlar gibi diğer nesneleri oluşturmak için de çok uygundur.

Geleneksel modelleme yazılımının aksine, tamamen farklı bir yaklaşım gerektirdiğinden ZBrush ile tek tek çokgenleri manipüle etmeye gerek yoktur.

ZBrush, 3D animasyon boru hattında da devrim yarattı.

Geçmişte, 3B animatörlerin genellikle karakterlerinin düşük çözünürlüklü bir versiyonunu başka bir 3B pakette oluşturmaları gerekirdi. Bu düşük çözünürlüklü model, ‘temel ağ’ olarak bilinir. Bu temel model, donanımdaki kısıtlamalar nedeniyle animasyon için kullanılacaktır.


ZBrush, sanatçıların karakter tasarımlarını baştan sona 3D heykelin tam gücüyle oluşturmalarına izin vererek tüm bunları değiştirdi.

Artık sanatçılar ideal karakterlerini tek bir programda şekillendirebilir ve oradan çalışabilirler.

Yıllar önce yontma, bir zamanlar çoğunlukla düşük çözünürlüklü bir modelde ince ayar yapmak için kullanılıyordu. ZBrush trendi tersine çevirdi ve artık sanatçılar en başından itibaren yüksek düzeyde ayrıntıyı denemekte özgürler.

Daha sonra sanatçılar, canlandırmak için yontulmuş modellerinin başka bir versiyonunu oluşturabilirler.


ZBrush, doğrusal olmayan bir iş akışına sahip olmakla övünür. Bu, sanatçıların işlerine nasıl yaklaştıkları konusunda daha fazla esnekliğe sahip oldukları anlamına gelir.

Diğer 3B yazılımlar çok kısıtlayıcı olabilir ve sanatçının bir sonucu tamamlamak için kesin prosedürleri izlemesini gerektirir.

Örneğin, bazı 3B paketlerde sanatçılar bir doku (“boya” veya modelin yüzey renklendirmesi) oluşturmadan önce modellerini bitirmelidir. Modeli değiştirmek genellikle bir boya işini kaybetmek anlamına gelir.

ZBrush, sanatçıların herhangi bir bilgiyi kaybetmeden çalışma modları arasında özgürce hareket etmelerini sağlar.


What Is ZBrush Used For?

Because ZBrush is used to create high-resolution 3D models for movies, video games, and special effects, the chances are very high that you’ve seen something that features art made in the program.

ZBrush is a common tool for professional film and video game studios all over the world.


 

ZBrush’ı Anlamak, Basitçe aşağıdaki gibi iş akışının birkaç adımıyla tanımlanır:

 1. Gerektiği gibi temel ağ veya model oluşturma
 2. Heykel (temel modele ayrıntılar ekleme)
 3. Tekstüre (UV Master, Spotlight ve poly paint kullanarak modele renk detayları ekleme)
 4. Oluşturma (tam zaman çizelgesi yönetimi ile model hareketi, malzeme görünümü ve hissi)
 5. İçe / Dışa Aktarma (proje gereksinimlerine göre gerekli formatlara göre dosya paylaşımı)
 6. İllüstrasyon (2.5D Resim ve boya atölyesi, etkileşimli İllüstrasyon oluşturmaya yardımcı olur) Ve çok daha fazlası, etkileşimli ve etkileyici karakterler ve oyun modelleri oluşturmaya yardımcı olur.

 

ZBrush çalışmayı nasıl bu kadar kolaylaştırıyor?

Dijital heykel için en gelişmiş araçtır; yüksek poli ayrıntı ile dijital biçimde tasarlanmış modeller elde etmek için farklı fırçalara, vuruş uzunluklarına ve birkaç daha esnek araca sahiptir. Arayüz, modellerin kolayca işlenmesine yardımcı olur. Kil kullanarak modelleme yapmak da buna benzer. Heykel ustası kullanarak bir model oluşturmak daha az zaman alır.

Eğriler, Stylus, Sculpting, detaylandırma gibi vuruşlar kendiliğinden yapılabilir. Görüntüleri tekstüre, işleme ile dijital bir modele dönüştürmek için tüm kayda değer araçlara sahiptir.

 

ZBrush ile neler yapabilirsiniz?

Zbrush, projelere ve gereksinimlerine bağlı olarak animasyon, oyun, film VFX yapımı, İllüstrasyon ve daha pek çok alanda kullanılan benzersiz endüstriyel dijital tarama tekniği ve araçlarıyla karakterler ve oyunlar oluşturmak için kullanılan gelişmiş bir araçtır. Projelerin profesyonel talepleri için tüm gelişmiş araçlara sahiptir.

 

Zbrush ile çalışmak

 • Zbrush ile çalışmak, modeli oluşturma, araçlarını tekstüre etme ve oluşturma konusunda benzersiz bir deneyimdir ve arayüz kolaydır ve yeni kullanıcılar zorlayıcı hisseder, ancak Maya, 3DSMax ve birkaç benzer 3D yazılıma aşina olan kullanıcılar arayüzü kolay hissederler.
 • Araçlar ve diğer teknik işleme alt kümeleri, menü çubuğunun uçlarında bulunur. Sağ ve sol sütunlar, ilgili simgelerin yardımıyla araçların seçilmesine yardımcı olur.

 

Avantajlar

 • Temel ağa dönüştürülebilen bir modeli veya iskeleti hızlı bir şekilde oluşturabiliriz.
 • Dynamesh kolaydır ve ağı yeniden hesaplamak için kontrol tuşuyla tıklayıp tuval üzerinde sürükler.
 • Zorlu karakterler yaratmak için çok etkileşimli çeşitli heykel araçlarına sahiptir.
 • Tekstüre ekleme, kullanıcının rahatlığına göre hem UV hem de Polypaint olarak yapılabilir.

 

İstenen beceriler

 • 3B ve 2B model oluşturma ve tekstüre etme konusunda temel anlayış.
 • Animasyon ve oyun öğrencileri ve bu teknolojiye aşina olmayan uzmanlar, beceri geliştirmek ve daha iyi kariyer fırsatları için bu kursu takip edebilirler.
 • Yüksek çoklu raydan çıkmayı ve kavramları ve ilgi alanlarını anlamak uygulanabilir.

 

Neden ZBrush kullanmalıyız?

 • Diğer benzer uygulamalarla karşılaştırıldığında daha kısa sürede yüksek kaliteli animasyon konsept modellemesi ve görevleri oluşturmak için en iyi araçlardan biridir.
 • 3D heykel iş akışı, animasyonda daha yüksek detaylandırma projeleri için kolay ve önerilebilir hale getirir ve sanatçılara iyi ödeme yapar.
 • İleri düzeydeki animasyon ve oyun endüstrilerinde ileri düzeyde kullanılmaktadır.

 

zBrush Geleceği

 • Birçok animasyon ve oyun, uygulamayı 3D bilgisayar grafikleri oluşturmak için kullanıyor.
 • Booleanlar, VDM fırçaları, 3D Alfalar, 3D Metin vb. gibi birçok gelişmiş araç ve eklentiye sahiptir.
 • Pek çok ÇUŞ’un devam eden projeleri vardır ve çok azı, diğer benzer yazılımlara kıyasla uygun maliyetli ve yetenekli profesyonel gereksinimlerin bir parçası olarak süreçlerini uyarlamaktadır.

 

Neden ZBrush’a ihtiyacımız var?

Farklı fırçalar ve özelliklerle, oyun karakterleri ve modelleri ile detaylandırma, kolay tekstüre ve render konseptleri ile etkileşimli ve gelişmiş animasyon oluşturmak için Zbrush’a ihtiyacımız var.

Bilgisayar Kursu Fiyatları Ankara

Tel : (0312) 419 26 08
Cep : 0534 513 16 40
Email : info@bbkagp.com
Instagram : @bbkagp