Nasıl Model Olunur?

Model olarak bir kariyerin birçok faydası vardır. Size duruş ve güven verebilecek becerileri öğrenirsiniz. İlginç yerlere seyahat etme ve büyüleyici insanlarla tanışma fırsatınız olabilir ve deneyiminize ve itibarınıza bağlı olarak maaş da iyi olabilir.

Modelleme çok rekabetçi bir kariyer seçimidir. Bu yazıda, nasıl model olunacağını, ne yaptıklarını, maaş beklentilerini ve daha fazlasını keşfediyoruz.

Bir model ne işe yarar?
Bir model, bir şirketin bir ürünün reklamını yapmasına veya bir sanatçının bir sanat eseri yaratmasına veya sergilemesine yardımcı olmak için fiziksel görünümünü kullanır. Model, moda resimleri oluşturmak için bir fotoğrafçı ile birlikte çalışabilir veya bir moda tasarımcısının en son giyim serisini tanıtmak için bir pistte yürüyebilir.

Sanatçılar genellikle çizim yaparken, boyarken veya şekillendirirken onlar için poz vermeleri için modeller tutarlar. Şirketler bazen görünüşlerinin belirli kısımları için modeller kiralamaktadır. Örneğin, bir şirket bir modelin elini yüzük veya oje reklamı yapmak için kullanabilir.

Bir model için ortalama maaş
ABD’de bir model için ortalama maaş saatte 23,10 dolardır. Bayan modeller, erkek modellerden daha fazla para kazanma eğilimindedir. Bu kısmen daha fazla kadın model olmasından kaynaklanıyor, bu nedenle kadın modelleme işleri için daha fazla rekabet var.

Model olarak ne kadar kazandığınız, büyük ölçüde deneyiminize ve kalite modeli olarak itibarınıza bağlıdır. Ayrıca, size iyi maaşlı işler bulacak iyi bir temsilciyle çalışmanız gerekir.

Model Fotograf Cekimi Ankara

Nasıl model olunur

Model olmak istiyorsanız, işte bu kariyere devam etmek için atabileceğiniz adımlar:

1. Ne tür bir model olmak istediğinize karar verin
Pist modelleri, baskı modelleri, büyük beden modeller ve el modelleri dahil olmak üzere birçok model türü vardır. Geleneksel modelleme standartlarına uymayan modeller de vardır. Bu seçenekler göz önüne alındığında, size en uygun modelleme türüne karar vererek modelleme kariyerinize başlamanız önemlidir.

2. Evde pratik yapmaya başlayın
Hemen bir modellik kariyeri için pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Profesyonel modellerin videolarını arayın ve hareket etme ve poz verme biçimlerini inceleyin. Taklit edin ve bu videolardan öğrenin. Varsa, tam boy aynanın önünde pist yürüyüşünüzü yapabilirsiniz.

Yapmazsanız, yerel spor salonunuzu veya dans stüdyonuzu deneyin. Ayrıca diyetinize ve egzersizinize de dikkat edebilirsiniz, çünkü belirli modelleme türleri belirli bir ağırlık aralığında olmanızı ve kas tonunuza sahip olmanızı gerektirir. Bundan bağımsız olarak, modelleme çok zorlu bir kariyer olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, zihinsel ve fiziksel olarak iyi kalmanıza yardımcı olacaktır.

3. Fotoğraf portföyünüzü oluşturun
Arkadaşlarınızın çektiği fotoğraflar ile başlayın. Sade bir arka plana karşı basit bir makyaj yaparak tüm vücut ve kafa fotoğraflarınızı çekmelerini sağlayın. Bu, bir temsilcinin veya müşterinin aradıkları model türü olup olmadığınızı belirlemesine yardımcı olur. Fotoğraflarınızı reklamlarında kullanmak için izin karşılığında sizin fotoğrafınızı çekebilecek başlangıç fotoğrafçılarını arayın.

Sonunda profesyonel çekimler yapmak için bir fotoğrafçıya yatırım yapmanız gerekecek. Portföyünüzde sizi birkaç farklı poz ve konumda gösteren iyi bir resim yelpazesine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, çok yönlü olduğunuzu ve çeşitli durumlarda çalışabileceğinizi gösterir.

4. Bir temsilci arayın
Müşterileri kendiniz edinmeyi deneyebilirsiniz, ancak çoğu müşteri bir modelleme ajansı aracılığıyla çalışmayı tercih eder, bu nedenle bir temsilci bulmaya çalışmalısınız. Bir ajansı ziyaret ettiğinizde portföyünüzü alın ve seçmelere hazır olun. Boy, kilo, göz rengi ve ayakkabı boyu gibi vücut istatistiklerinizi de bilmelisiniz.

Bir ajansa profesyonel fotoğraflar sunmak tercih edilirken profesyonel olmayan fotoğraflarınız yeterli olabilir. Ajans gördüklerini beğenirse, normalde profesyonel bir fotoğrafçıyı ziyaret etmeniz için size ödeme yapar. Bir sözleşmeyi imzalamadan önce yasal olduklarını doğrulamak için bir kurumu araştırdığınızdan emin olun.

Model Fotograf Cekimi Profesyonel Ankara

 

5. İlgili dersleri alın
Bir fotoğraf çekiminde nasıl performans gösterileceği ve sağlık ve beslenmenin nasıl sürdürüleceği dahil olmak üzere endüstri hakkında eğitim veren modelleme okulları var. Bununla birlikte, model olmak için modellik okuluna gitmenize gerek yoktur. Modelleme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak dersler almak istiyorsanız, oyunculuk veya dans derslerini düşünün.

Oyunculuk dersleri, bir ruh halini veya karakteri aktarmanız gereken bir fotoğraf çekiminde size yardımcı olabilir. Dans dersleri, duruş ve iyi bir duruş geliştirmenize yardımcı olabilir.

6. Fark edilecek fırsatları araştırın
Bir model olarak başarılı olmak için kendi kendini tanıtma konusunda korkusuz olmalısın. Daima potansiyel müşteriler tarafından fark edilmenizi sağlayacak modelleme fırsatları arayın. Örneğin, yerel bir defilede gönüllü olabilir veya ürünleri sergilemek için modellere ihtiyaç duyan perakende satış mağazalarını arayabilirsiniz.

Belki de üzerinde pratik yapmak için modellere ihtiyaç duyan yerel saç stilistleri veya makyaj sanatçıları vardır. Her bir işi profesyonel bir iş olarak gördüğünüzden ve portföyünüz için fotoğraflarınızı çekecek birinin bulunduğundan emin olun.

7. Sosyal medyayı kullanın
İnternet, kendinizi tanıtmanın harika bir yoludur, çünkü potansiyel olarak binlerce kişinin göreceği fotoğrafları ve videoları gönderebilirsiniz. Sosyal medya aracılığıyla takipçi oluşturabilir ve bir platform geliştirebilirsiniz. Bu, takipçilerinizin sizi ürünlerini giyerken görmesini isteyebilecek olası müşterilerin ilgisini çekebilir. Halihazırda profesyonel bir sosyal medya varlığınız yoksa, bir tane oluşturmaya başlayın. Özellikle resim ve videoyu vurgulayan platformlara odaklanın.

Model Studio Fotograf Cekimi

 

Model olmakla ilgili sık sorulan sorular
Modelleme kariyeri hakkında en sık sorulan sorulardan ve cevaplarından bazıları şunlardır:

Bir model için ideal bir boyut var mı?
Bir model için ideal boyut, olmak istediğiniz modelin türüne bağlıdır. Pist modelleri tipik olarak çok katı vücut ölçülerine sahipken, ticari modeller müşterinin ihtiyacına bağlı olarak herhangi bir boyut ve yükseklikte olabilir. Büyük beden ve küçük modellerin de belirli beden kategorilerine uyması gerekir.

Mayo ve ihtişam modeli belirli bir vücut şeklini vurgular. Hangi kategorinin vücut tipinize en uygun olduğunu bilmek, başarılı olma olasılığınızın en yüksek olduğu modelleme alanına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Modellik kariyerine başlamak için kaç yaşında olman gerekiyor?
12 yaşın altındaki çocuk modelleri ve 60 yaşın üzerindeki olgun modeller de dahil olmak üzere her yaştan insan için modelleme fırsatları vardır. Moda modelleme için tipik yaş aralığı 16 ile 21 arasındadır. bir kampanya veya proje için müşteri.

“Go-See” nedir?
“Go-See”, oyunculuk seçmelerinin modelleme eşdeğeridir. Şirketin imajı veya kampanyası için haklı olup olmadığınızı değerlendirebilmeleri için müşteriden bir temsilci ile tanıştığınız yerdir. Bu sadece fotoğrafınızı çekmeyi değil, aynı zamanda kişiliğinizi ve sizinle çalışmanın ne kadar kolay olacağını anlamak için sizinle buluşmayı da içerir.

Bir modelin dövmesi ve / veya yara izi olması uygun mudur?
Dövme ve yara izi olması manken olmanızı engellemez. Nerede olduklarına, ne kadar büyük olduklarına ve müşterinin ihtiyaçlarına bağlıdır. Dövmeleriniz bir giyim tarzını veya fotoğraf çekim yerini geliştirebilir. Yara izlerinde olduğu gibi, müşteri dövmeleri kıyafetle veya dijital fotoğraf düzenleme teknolojisini kullanarak da kapatabilir.

Model olmak için ne tür bir eğitime ihtiyacım var?
Lise eğitimi faydalı olsa da, model olmak için birine ihtiyacınız yok. Moda modelleri 16 yaşında olabilir, bu nedenle liseyi bitirmek şart değildir. Bununla birlikte, okuma ve matematik becerileriniz kariyerinizi yönetmek için yeterince iyi olmalıdır. Sözleşmeleri okumanız ve gelirinizi ve harcamalarınızı bütçelemeniz gerekecek, bu nedenle temel bir eğitim almanız tavsiye edilir.