Müzik Videolarının Hala Oldukça Önemlidir Nedenleri: Endüstrideki görüntüler

Bazı insanlar, hem önemli miktarda para hem de MTV’nin türden uzaklaştığını ancak müzik videolarını bir sanat formu olarak müzikçinin video kalitesinde düşüş olduğunu söylüyorlar. Görsel dilimizin bir parçası – müzik, sanat ve eğlence tüketim kültürümüzün önemli bir kısmı … Ve ayrıca öğleden sonra beş dakika harcamak için harika bir yoldur.

YouTube, Google’ın ve dünyanın en büyük akan müzik servisinin ikinci en büyük arama motorudur, bu nedenle yeni müzik videoları keşfetmek kolaydır.  Her zamankinden daha kolay bir video hazırlayıp çevrimiçi olarak yayınlamak çok heyecan vericidir, ancak herkes ve herkes video yapabiliyor olması İYİ olduğu anlamına gelmiyor ve İYİ ne demektir? Bu, kime sorduğunuza bağlıdır …

İnternetteki müzik, saatlik olmasa da günlük olarak tüketilir ve unutulur. Dolayısıyla bir plak şirketinin bakış açısından, bir sanatçının dikkatini çekmek için bir MP3’den daha büyük bir şeye ihtiyacı vardır. Onlara akranlarına karşı önemli bir rekabet avantajı sağlamak için güçlü yaratıcı görsellere ihtiyaç duyuyorlar. FKA Twigs ve Tyler The Creator’a bakın; görsel efektlerini müziği kadar güçlü kılan iki müzisyenin mükemmel örnekleri. Müzik videoları bir sanatçının genel yaratıcı vizyonunun ve çıktısının büyük bir bölümünü oluşturur. Her yerde ve her yerde müzik akışı yaparken bir müzik videosu bir odak noktasıdır – dikkatinizi çeker veya en azından yardımcı olur.

“Her şey şimdi dijital olmasına rağmen, baziları yalnızca parça olmaktan fazla istemiyor … Parça burger ve müzik videosu, patates ve kola ile tam yemek anlaşması” – Simon Cahn

Müzik videolarımız, müzik kullandığımız yollardan ötürü bazı yönlerden sanat eseri kadar ya da bazen daha da önemliymiş. Eskiden güzel bir kapak tasarımı ile fiziksel bir albüm satın alıyorduk, ama şimdi çok fazla platformda tüketiyoruz. Duyduğun son parçanın sanat eserini hatırlıyor musun? Yapamam Ama videoyu hatırlayamıyorum. Parça için dijital bir CD çantası gibidir.

Bir video, bir sanatçı ve bir dinleyiciyi bağlarken bir dinleyiciyi bir kitleye bağlar. Birçok yönden, bunlar çağdaş pop kültürü ve teknolojisi için önemli bir araçtır. Pharrell’in şapkası ve Dougie gibi dans eğilimleri gibi moda trendleri, o zamanın TV ve filmden daha hızlı ve erişilebilir yollarla kültürel his yarattı. Miley’i de kim de unutabilir?

Kötü bir video, bir şarkının hayatını bozar ve iyi bir video, bir şarkıyı hit haline getirebilir. DJ Snake’in Neyin Dönüşü örneğini ele alalım – bu şarkı bir süre çıkmıştı, ancak şarkıyı tam bir parçalamaya dönüştürmek için The Daniels’ın yönettiği video çekildi. Bir başka iyi örnek, Gangnam Stili olacaktır – bu video kesinlikle şarkıyı hatırlayan izleyicilere bırakmıştır.

 

Bu, bizi bir prodüksiyon şirketi ve yönetmen perspektifine güzelce alıyor. Yönetmenler, bu filmi patlattıklarında bunu bazı deli, alışılmadık kısa filmlerle izledi ve sadece ilk özelliklerini Sundance’te sergilediler. Bir müzik videosu gibi milyonlarca ve milyonlarca izleyiciye ulaşma imkânı olan başka kısa formatlı medya yok. Kısa filmler genelde müzik videolarıyla aynı hâle gelmiyor ve bir müzik videosunun arkasında (biraz) para olsa da çoğu zaman kendi kendilerine finanse edilmeleri gerekiyor. Ancak Kendrick Lamar için m.A.A.d filmi ya da Sundance kısa film ödülünü kazanan Flying Lotus filmi gibi filmler, müzik video formatını aşan Kahlil Joseph gibi yönetmenler de var.

Müzik videoları, yönetmenlerin yaratıcılığını keşfetmek ve keşfetmek için önemli bir başlangıç ​​noktasıdır. Genç yeteneklerin film endüstrisinin farklı alanlarına girme fırsatı veriyorlar – hala çok yönlü. Medya hala yeni yetenek keşfetmek için müzik videolarına bakıyor ve bu fikirler o kadar çok şey için geçerli. Harmony Korine’in yönettiği Bonnie Prens Billy’nin video Bonnie örneğini ele alalım, video tekniği daha sonra Thornton’un çikolata reklamına uygulandı.

Birçok yönetmen, film yapmaya başlamadan önce müzik videolarındaki dişlerini kestiler – Spike Jonze, Michel Gondry ve daha yakın zamanda Daniel Wolfe bunun için poster çocuklar. Bunlar, müzik videolarının bulunmadığı vizyoner film yapımcıları, şimdi oldukları heyecan verici ve deneysel çalışmaları yapmazlar. Kariyerinizde neredeyseniz ilham kaynağı bir çıkış noktasıdır – insanlar her zaman heyecanlanacaklardır.

“Son beş yıldır sürekli olarak en yenilikçi ve heyecan verici yönetmenlik yeteneklerinin diğer alanlardaki müzik videolarından çıktığını gördüm.” – Ninian Doff

Zeki bir sanatçınız ve plakanız varsa, müzik videolarının sınırları zorlayıp saf yaratıcılık parçaları olabileceği çok fazla yönerge olmamalıdır. Bütçeler azaldı, ancak bunun üzerinde iyi bir yaratıcılık olacak – Plastik Hayvanat Bahçesi’nin Eagulls videosuna bakın. Hiçbir şeyin yanında çekilmişti ve sadece yavaşça çürüyen bir beyin özelliğine sahipti. Bu ne kadar harika ve daha büyük, yine de NME’nin en iyi video ödülü kazandı. Ve bir narenciye, bir iPhone çekim tüm özelliklerini al! Ama müziğe geri dönüp geleceğe …

Bir bin yılda hepimiz daha kısa ve daha hızlı bir içerik istiyoruz ve videolarımın bir parçası olarak izlenmesine rağmen, pek çok kişiye yönelmekten suçluyum. Müzik videoları var olmaya devam edecek ve en güçlü olanlar hayatta kalacak, ancak farklı ortamlara (ve dikkat açıklıklarına) uyarlanmış daha kısa müzik video içeriğinin gelişmesinde bir artış olacaktır. Zaten bir müzik videosu nedir? Daha geniş bir tanım olacaktır. Sanırım Snapchat, Instagram ve Periskop için özel olarak yapılmış müzik video içeriklerini göreceğiz. Bunun en belirgin nedeni, bir sanatçının daha fazla içerikle bir kitleye verdiklerini eklemesinin yanı sıra, Apple Music ve Spotify gibi platformlardan gelen, video gösteri kanalları oluşturma konusunda daha iyi bir kürasyon olması da Tıpkı Beats Radio’yla yaptıkları gibi.

Ankara Müzik Video Kurgu Montaj HazırlamaSpotify şimdi platformları için kendi video içeriğini oluşturmaya başladı, YouTube geriye döndü. Spotify, görsellerin ses için ne kadar önemli olduğunu ve ikisinin de el ele olduğunu kavradığından, bu platformlarla daha fazla müzik videosu oluşturulacağını göreceğiz. Diğer teknolojik gelişmelerde müzik videoları ve VR daha entegre, erişilebilir ve daha yaratıcı bir heyecan yaratacak. Müzik videolarında entegre markalaşma açısından, aerodinamik bir fonlama çerçevesinde giderek daha fazla fırsat olacak … Ama bu başka bir zamanın hikayesi.