Film yapımının üç aşaması vardır: üretim öncesi (pre-production), üretim (production) ve post-prodüksiyon (post-production).

Post Prodüksyon Ankara DaVinci Ankara
Çoğu film yapımcısı sürekli bir üretim öncesi aşamadadır. Prodüksiyon öncesi, filminizin çekim yapmak üzere olduğuna herkese ikna etmeye çalıştığı aşamadır. Mali taahhütlerin bankada hayata geçirilmesini beklediğiniz yerdeki sinir bozucu aşama ve oyuncu kadrosu ve mürettebatın kesinlikle olabileceğini beklemek zorundasınız.

‘Gerçek’ üretim öncesi, senaryo geliştirme, atma, izleme ve mürettebatı güvence altına almak için harcama yaptığınız zamandır. Alt satır – üretim öncesi zor değildir.

İkinci aşama, üretim, finansman sağlandıktan hemen sonra. Artık herkesle bir araya geliyorsunuz ve şafak sömestirden akşam karanlığına ateş ederek, her biri 14-18 saat arasında dokuz ila on sekiz günü harcıyorsunuz.

Üretim sırasında her şey aynı anda olur. Aktörler, ışıklar, kamera, sahne takımları, program, film stoğu, egolar, sinir bozucu tabular ve diğer her şey. Üretim, genellikle eğlenceli ve neşeli olarak sunulsa da, muhtemelen hayatınızın en kötü ya da en kötüsü olacaktır. Ama cesaretli olmalısınız.

Film çekiminden sonra büyük video datası elde ediyorsunuz. Peki şimdi ne yapılmalı? Elbette cevap basittir. Post prodüksiyona başlıyorsun.

Post prodüksiyon, bir şekilde, insanları en çok korkutan süreç parçasıdır. Unutma, zor değil. Üretim çok zor. Adımlar attığınız sürece post-prodüksiyon değil. İlk telefon görüşmeniz büyük olasılıkla görüntü yönetmeni olduğunuzda, sizden nefret etse de sizi birçok iyi editörle tanıştırabilecektir. Post prodüksiyon ve filminizi bitirme hakkında bilmeniz gereken tek şey, aşağıda sıralanan onüç adım. Onları göründükleri sırayla tek tek atın.