Görsel Efek Nedir?

VFX aşamaları aşağadaki gibidir :

 

3D modelleme
3D modelleyiciler nesneleri noktalar, çokgenler ve kenarlar oluştururlar. Bir balondan uzaylı bir canavara kadar herhangi bir nesne oluşturulabilir. Tek sınır hayal gücüdür.

Rigging/Scripting

Modellerin canlandırılması gerekir. Çoğu animasyonlu model, “rig” adı verilen bir çeşit kontrol sistemine ihtiyaç duyar. Karakterlerin geometrik örgüyü deforme etmek için bir iskelet yapısına ihtiyacı olacaktır. Bu rigleme inşa eden kişilere “riggers” denir. Komut dizileri, kodlamanın hafif bir versiyonudur. Herhangi bir dijital sanatçı veya teknisyen, kendi araçlarını otomatikleştirmelerinde yardımcı olduğu için kodlamayı anlamanız için çok yararlıdır.


Animasyon
Artırılmış modellerin inanılır yollarla ilerlemesi gerekir. Animatörler, animasyon ilkelerini kullanarak kütlenin nasıl tanımlanacağını öğrenirler. Tüm 3D sanatçılar animasyon yapmayı anlamalı ve uzmanlar “Karakter Animatörleri” haline gelmişti.

 

 

Eşleme / Matchmoving / Tracking

CG unsurlarını filme eklerken çoğu kez nesnelerin veya kamera görüntülerinin içindeki hareketi “eşleştirmek” veya “tracking” zorunda kalırız. Bu oldukça teknik bir alandır ve zor bulmaca çözmeyi seven insanlar için mükemmeldir.

 

 

Rotoscope
Roto bir resmin dışına öğeler kesmek için kullanılır. Örneğin, bir oyuncu bir yeşil ekranın önünde duruyorsa ve yeşil ekran düzgün şekilde vurulmamışsa, aktörün çerçeveye göre çekimden kesilmesi gerekiyor. Bu, yoğun odaklamayı seven ve öznel notları sevmeyen insanlar için uygun tamamen teknik bir iştir.

 

 

Doku (Texture) / Gölgelendirme
Bu alanda, bir sanatçı, ahşap, cam, bez, beton veya benzeri gerçek materyallerin görünümünü veren bir 3B modelini hayata geçirir. Tekstüre, tahta tanesi gibi gölgelendirici değerlerinde varyans yaratır. Gölgelendirici, mat, yansıtıcı veya saydam gibi ne tür bir malzemeyi tanımlıyor.

 

 

Aydınlatma
Sert, hareketli, gölgeli nesnelerin aydınlatılması ve işlenmesi gerekir. Aydınlatma teçhizatını, atışın teknik ve estetik ihtiyaçlarına göre ayarlamak, aydınlatma sanatçısının veya TD’nin sorumluluğundadır, atışa son dokunuş yapan son kişidir.

 

 

Dinamik FX
Bu bölüm, havaya uçurmayı seven insanlar için harika. Evet, havaya uçurun. Dökümhane departmanı, yangın, su, yağmur, duman, kumaş, saç, kürk, devrilme kayaları, patlatma enkazı, binalar vasıtasıyla çarpışan tanklar veya fiziksel simülasyon gerektiren herhangi bir başka etkiden de sorumlu olacak.

 

 

Birleştirme (Compositing)
Kompozitör, diğer bölümler tarafından üretilen tüm öğeleri bir araya getirir. Kompozitörler son vuruştan sorumludurlar ve nihai olarak çekimden sorumludurlar.