Görsel Efektlerin Değeri

Görsel efektlerin maliyetleri hakkında sık sık tartışmalar vardır. Ama şimdilik nadiren tartışılan bir şeye bakalım ve görsel efektlerin değeri.

VFX kurgu montaj video düzeltme Kızılay

Görsel efektlerin faydaları nelerdir? – Hikaye özgürlüğü anlatıyor.
Film yapımcıları, yazarları ve yönetmenleri istedikleri hikayeyi anlatma özgürlüğü. İnsanlar iletişimi mümkün kıldığından beri hikâyeler anlatıyorlar. Sözlü ve yazılı hikâye, akla gelebilecek her şeyi yapabilir ve yapar. Bir yazar, ana karakterlerinin dev bir hamamböceğine dönüşmesi gibi bir şey yapma konusunda tam özgürlüğe sahiptir. Dünyanın dört bir yanından gelen mitler, gerçek hayatta var olmayan eylemleri ve yaratıkları anlatıyor. Kutsal Kitap bile yazılı kelime ve tabloların ötesinde gerçekleştirilmesi zor olan bir dizi öyküye sahip.

Hikayenin anlatıldığı çeşitli ortamların her biri kendi yerlerine ve iyi öykülerine sahiptir ve her bir medya için özel olarak hazırlanmıştır. Bir romanı bir film senaryosuna dönüştürmek, özü 2 saat kadar kaynatmak için özel yazma becerilerini gerektirir. Ayrıca, okuyucuların zihninde görüntü oluşturacak yazar tasvirlerinin, film izleyicisinin fotoğraf gerçekliğinde üretilmesi gerektiği anlamına da geliyor.

VFX kurgu montaj video düzeltme

Görsel efektler
Görsel efektler neredeyse filmlerin başlangıcından itibaren filmlerde kullanılmıştır. Méliès, 1900’lerin başlarında görsel efektleri yaygın olarak kullanmıştır. (Daha fazla bilgi için Méliès) O zamandan beri görsel efektler sadece özel amaçlar için değil, sıklıkla kullanıldı. Bazı filmler, setlerde bulunmayan tavanları eklemek için mat tablolar kullandılar. Görsel efektler gelişmeye devam etti ve gerçekte filme çekilemeyecek manzaralar sağladı. Onların tarzı günün film stilleri ile uyumlu olma eğilimindeydi (setlerde dış mekan sahneleri, arka projeksiyon, vb.). Ancak görsel efektler kendi sınırları olmadan değildi. Kamera hareket eder ve diğer kısıtlamalar sadece o anda teknolojinin sınırlarından kaynaklanıyordu.

Dijital ve bilgisayar grafikleri görsel efektler için araçlar olarak ortaya çıktıkça, sanatçılar artık daha önce mümkün olmayan bir şekilde imgeleri üzerinde tam bir kontrole sahip olabiliyorlar. Bunlar, arzu edildiğinde modeller ve minyatürler dahil olmak üzere önceki tekniklerin araçlarına ek olarak.

Hollywood’dan gelen filmlerin neredeyse tamamı görsel efektleri bir dereceye kadar kullanıyor ve hatta birçok bağımsız filmin de görsel etkileri var. Görsel efektlerin sadece bilim kurgu ve fantezi filmleri için olmadığını unutmayın. Dönem filmlerinde ve günümüzün komedilerinde bile yaygın olarak kullanılabilirler. BEŞ YIL ENGAGEMENT görsel efektler kullanmıştır. WAR HORSE, saha atışlarından bazılarını, sıçrayan atı, vb. Dahil olmak üzere görsel efektleri yaygın olarak kullanmıştır. FOREST GUMP bir oyuncu eksik bir bacak gösterdi.

VFX kurgu montaj video düzeltme Ankara

Görsel efektler aşağıdakileri kapsar:

Tamamen sanal çekimler oluşturma
Arkaplanı değiştirme
Arkaplan oluşturma
Oyuncular, karakterler veya yaratıklar ekleme
Değişen aktörler
Nesne veya sahne ekleme
Nesneleri kaldırmak
Nesneleri gizlemek
Özel hız değişiklikleri
Set üzerindeki problemleri gidermek, göz efektleri eklemek, peruk ağlarını çıkarmak vb.

 

Görsel efekt ekibi sadece yönetmenle değil, aynı zamanda görüntü yönetmeni ile de yakından çalışmaktadır. Yapım tasarımcısı ile çalışarak, gerçek için inşa edilmesi imkansız olan inşa edilmiş veya inşa edilmiş kümeleri genişletebiliriz. Dublör ekibiyle çalışarak onların kabiliyetlerini kaldırabiliriz (araba rampaları, telleri), makul güvenliği sürdürmeye çalışırken gereken görselleri sağlamaya yardımcı olur ve eğer mümkün değilse bir dublör oluşturabilir veya oluşturabilir. Özel efektler * ile çalışmak gerekirse, gerektiğinde kabini gizleyebilir ve sağlayabilecekleri şeyleri genişletebilir ve geliştirebiliriz. Gardırop departmanı ile çalışmak gerektiğinde kostümlerinin yeteneklerini artırabiliriz (DEMİR ADAMI, SİYAH KÜÇÜK, vb.) Bu bölümlerin her biri, en iyi malzemeyi elde etmek için ihtiyaç duyduğumuz görsel efektleri sağlamada çok yardımcı olur.

 

Görsel efektler normal olarak canlı eylemin büyütülmesi veya değiştirilmesi üzerinde yoğunlaşır, ancak görsel efektler sanatçılar ve araçlar aşağıdakiler için de kullanılır:

Bilgisayar grafikleri animasyonlu filmler (Pixar, Dreamworks, Sony Animasyon, vb.)
Video oyunları
Previsualization
2B’den 3B’ye dönüştürme
Başlıklar
logolar
Özel mekanlar ve multimedya (sinema, televizyon ve reklamlara ek olarak)

Artık görsel efektlerden veya bilgisayar grafiklerinden nefret duyanlarınız için çok fazla görsel efekt çekimi gördünüz ve hiç fark etmediniz. Yapılan işlerin çoğu, en üst düzeydeki tiyatronun üstündedir. Birçok durumda, yapımların başka bir yerde çekim yapma veya sette problemleri çözme seçeneğine (bom mikrofonları, makyaj, vb.) Izin vermesi gerekir. Ugly Betty gibi televizyon şovları bile New York’taki karakterleri yerleştirmek için birkaç yıl yeşil ekran yaptı. Çoğu izleyicinin bile fark etmemiş olması.

VFX kurgu montaj video düzeltme Kursu

Bir dönem filmi izlediğinizde, gördüğünüz binaların çoğunun mevcut olmadığını veya şu anda televizyonda uydu çanaklarında bulunabileceğini düşünün. Gemilerle dolu arka planda gördüğünüz koy muhtemelen eklenmişti.