Green Box Düzenleme Yeşil Perde Temizleme Chroma Key İşlemi

Green Box Düzenleme Yeşil Perde Temizleme Ankara

Yeşil ekran, Chromakey olarak bilinen özel efekt sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Chromakey, televizyon yapımcılarının ve film yapımcılarının, konularını sanal bir arka plana yerleştirmek için ileri teknolojiyi kullanmalarına izin veriyor. Dijital işleme ile editöre, yazılım tarafından kolayca çıkarılabilen sağlam bir arka plan sağlar.

Green Screen Düzenleme Yeşil Perde Chroma Key Temizleme Ankara

Bazen renk tuşlaması olarak da bilinen Chromakeying, görüntüdeki belirli bir rengi ayırma ve daha sonra bu rengi saydam yapmak için bilgisayar yazılımı kullanma işlemidir. Bu, hava tahminindeki bir animasyonlu hava durumu haritası gibi başka bir görüntünün gösterilmesini sağlar.

Neden yeşil? Yeşil genellikle kullanılır çünkü çoğu modern kameranın renk kontrastı nedeniyle toplanması kolaydır ve editöre mümkün olan en temiz görüntüyü verir. Aynı zamanda daha az yaygın bir kıyafet rengidir ve bu nedenle utanç verici herhangi bir kıyafet ve yüzer kafaya neden olma olasılığı daha düşüktür. Mavi bir zamanlar yaygındı ama hiç kullanılmamış beyazlarda olduğu gibi göz renklerinde dolaplarda da yaygın.

Green Screen Silme Yeşil Perde Mavi Perde Temizleme Ankara

Yeşil ekranlar, günümüzde dijital kameralardaki sensörlerin diğer renklerden daha yeşile duyarlı olmaları nedeniyle, şu anda daha yaygındır. Yeşil ayrıca düzgün bir şekilde aydınlatmak için daha az ışık gerektirir. Bununla birlikte, mavi ekranların, özellikle, çekilen nesnenin yeşil bir kostüm giymesi gerekiyorsa, hala çok fazla kullanım alanı olduğunu söylüyor!
İyi bir renk seçmek için sahnedeki başka hiçbir şeyde bulunmayacak olanı seçin. Bununla birlikte, chromakey özelliğine sahip tüketici video yazılımı (örneğin, Adobe Premiere) kaldırılacak olan herhangi bir rengi seçme seçeneği sunar.

Green Screen Düzenleme Yeşil Perde Temizleme Ankara Kızılay

Keying Nedir?
Keying, elektronik bir görüntüde tek bir renk veya parlaklık değeri izole etme ve bu değeri saydamlaştırmak için yazılım kullanmak, etkilenen alanlarda başka bir görüntünün gösterilmesini sağlamaktır. Parlaklık anahtarlaması veya lumakeying, siyah veya beyaz gibi bir parlaklık değerini veya aralığını anahtarlama işlemidir. Parlaklık tuşları genellikle mat uygulamak için kullanılır. Renk kodlaması veya chromakeying, kaldırılacak belirli bir rengi tanımlar.

Chroma Key Programını Kullanma
Terime aşina olmasanız bile, televizyonlarda Chroma Key etkisini, oyuncular daha sonraları yanan yeşil ekrana karşı vurduğunda, arabaları yakmak, çöken gökdelenleri veya şaşırtıcı güzellikteki manzaraları gördünüz. Aşağıdaki basit ipuçlarını kullanarak kendi videonuzu aynı efektle oluşturabilirsiniz. Videonuzu düz renk arka planın önüne çekin, ardından Movavi Video Editor’ı indirin ve bu düz rengi saydamlaştırarak arka planın kaldırılmasını başlatın. Son olarak, yeterince iyi bulabileceğiniz bir arka plan video klibi ekleyin. Profesyonel düzenleme aracının gücünü masaüstünüzde kullanın!

 

Green Screen Düzenleme Yeşil Perde Temizleme Ankara

Yeşil ekranla kaydetme ipuçları

1. Gölgelerden kaçının. Gölgeler kamera tarafından algılanan rengi değiştirir, bu da yeşil ekranın düzenlemede uygun şekilde değiştirilmeyeceği anlamına gelir. Tam vücutla çekilmiş bir çekim yaparken, gölgeleri minimumda tutmak için ekranın ve nesnenin tamamen aydınlatıldığından emin olun.

Greenbox Chromakey - Green Screen Yeşil Fon Perdesi Düzenleme Hazırlama

2. Ekran yüzeyinin düz ve pürüzsüz olduğundan emin olun. Boyadan kumaşa kağıda kadar çok sayıda yüzey kullanabilirsiniz, ancak hangisini tercih ederseniz edin, kesintisiz tek renkli arka plan görünümünü etkileyebilecek kırışıklık veya kıvrım olmadığından emin olmanız gerekir.

Greenbox Chromakey - Green Screen Yeşil Fon Perdesi Düzenleme

3. Kameranız görüntüyü otomatik olarak keskinleştirirse, bu özelliği kapatın. Bu yapay bileme, nesnenin doğal çekimlerde daha iyi görünmesine yardımcı olabilir, ancak chroma anahtar durumlarda, yazılımı öznenin arka plandan ayırmasını zorlaştırır.

Greenbox Chromakey - Green Screen Yeşil Fon Perdesi Müzik Klip hazırlama

4. Hem manken hem de sahne üzerindeki yansımalara dikkat edin. Işığı yansıtan gözlükler veya metaller gibi parlak şeyler yeşil ekranın renklerini yakalayabilir ve doğru şekilde anahtarlamayı zorlaştırabilir. Ayrıca yeşil ekranda mücadele edebilecek sarı saçları izleyin – ya mavi bir ekran kullanın ya da yeşili önlemek için arka ışığa macenta bir jel atın.

Greenbox Chromakey - Green Screen Yeşil Fon Perdesi Temizleme

 

Kiralık Greenbox Stüdyo Fiyatları Az Çok Aşağadaki gibidir (Fikir olsun diye yazıldı, bizim şimdilik stüdyo Kiralama Hizmetimiz yoktur)

Greenbox veya beyaz alan olarak kiralayabilirsiniz

Tam gün: 1250 TL + KDV,

Yarım gün: 750 TL + KDV.

Beyaz + green alanın birlikte kullanımı:

Tam gün : 1500 TL

Yarım Gün: 1000 TL

Işık+ Greenbox boyası+ elektrik + çay – kahve dahildir.