Dikey Video Çekim ve Editlemesi

Dikey video instagram Reels, Youtube Shorts, TikTok ve bir çok sosyal medya platformda kullanılmakta olup, telefonun tümünü kapattığı için popüler olmaya başlamıştır.

Sosyal Medyada Dikey Video Kullanmaya Başlamak İçin 5 Neden

Dikey video yükselişte ve markalar bunu daha fazla göz ardı edemez!

 

Büyük bir spor etkinliğinde veya en sevdiğiniz grubu izlerken bir konserde olduğunuzu hayal edin.

Burada ve şimdi anın tadını çıkarmakla yetinmiyorsunuz. Hafızayı korumak istiyorsunuz – gelecekte yeniden ziyaret edilmek ve yeniden tadını çıkarmak için saklayın.

Böylece, dünyadaki milyonlarca insan gibi en unutulmaz anlarında telefonunuzu çıkarıp kamerayı çalıştırır ve “Kaydet” düğmesine basarsınız.

Şimdi, çerçeveyi dondurun. Aklınızda kendinize sorun: telefonunuzu nasıl tutuyorsunuz?

İnsanların çoğu gibiyseniz, muhtemelen portre modunda dikey tutuyorsunuzdur. Bu, neslimizin en büyük medya değişimlerinden birinde kendi küçük rolünüzü oynadığınız anlamına gelir: yatay videodan dikey videoya boyun eğmeyen değişim.

Dikey video yayınlamanın yaygın alay ve alay konusu olacağı bir zaman vardı. Dikey video yapımcıları amatör olarak görüldü, içerikleri zayıfladı, mesajları kayboldu.

 

1. Mobil izleyiciler için daha iyi

Tanıtım yazımızda buna değinmiştik ama konu cep telefonu kullanımı olduğunda dikey kraldır.

Çalışmalar, ister banka işlemleri yaparken, ister sohbet ederken, ister arama yaparken, haber akışımızda gezinirken veya – gerçekten de – video izlerken, telefonlarımızı zamanın neredeyse evrensel olarak %94’ünde dikey olarak tuttuğumuzu gösteriyor.

2. Büyük sosyal platformlar bunu benimsiyor

Trendler ve özellikler “büyük” sosyal medya kanallarına dahil edildiğinde, hızla sosyal medya normları haline gelirler. Eğilimler kabul edilir hale gelir ve nihayetinde izleyiciler tarafından beklenir.

Dikey video artık kabul edildi ve tüm büyük kanallarda kullanıma sunuldu, öyle ki mobil cihazlarda yatay video artık genellikle garip ve sarsıcı görünüyor. Tablolar gerçekten döndü.

Snapchat, genellikle öncü dikey video reklamlarıyla tanınır, ancak Facebook ve Twitter çok geride değildi. Ardından YouTube, mobil uygulamalarında farklı en boy oranlarındaki içeriğe göre otomatik olarak ayarlanan dinamik bir video oynatıcıyı kullanıma sundu. Bundan kısa bir süre sonra, Dikey Video Sendromu videosunda neşeyle alay edilen siyah çubukları ortadan kaldıran YouTube’un yeni masaüstü oynatıcısı piyasaya sürüldü. Dikey video o kadar normalleşti ki masaüstünde bile varlığını hissettiriyor!

Sonuç olarak – markanızın kullandığı hemen hemen tüm sosyal medya platformlarında, dikey video işlevi mevcuttur ve hedef kitleniz tarafından giderek daha fazla beklenmektedir.

3. Dünyanın en büyük markalarından bazıları dahil oluyor

Pazarlamanın ‘Jones’lara ayak uydurmak’ unsuruyla birlikte geldiğini hepimiz biliyoruz. Her yenilik gibi yeni video teknolojisi de öncülerine ihtiyaç duyar; büyük markalar, kafalarını korkuluğun ötesine uzatıp şansını denemeye isteklidir. Bu şeyler neredeyse her zaman büyük markalardan küçük markalara akar.

Örneğin, 360 derece ve etkileşimli video gibi yeni trendler inanılmaz derecede heyecan verici, ancak John Lewis ve Tipp Ex gibi büyük marka öncülerinin pazarın geri kalanına örnek oluşturması ve gerçek dünyadaki potansiyellerini göstermesi gerekiyordu.

Evet, heyecan verici teknoloji heyecan vericidir – ancak büyük markalar ona dokunmadığı sürece, olabileceği kadar ciddiye alınmayan, uçuk, biraz eksantrik bir şey olarak kalır. Evet, potansiyel var… ancak potansiyel tek başına genellikle ana akım pazarlamacıları reklam bütçelerini kısmaya ikna etmez.

Bu nedenle, bazı büyük markaların dikey video trenine atladığını görmek büyüleyici.

4. Dikey videonun daha iyi performans gösterdiğine dair artan kanıtlar var

Tabii ki, sadece herkes yapıyor gibi göründüğü için bir pazarlama tekniğine yatırım yapmayacaksınız. Kitlenize, onları etkilemek ve onları dönüştürmek için mümkün olan en iyi şansı veren bir formatta ulaştığınızdan emin olmak istersiniz.

O halde, dikey videonun sosyal kanallardaki performansıyla ilgili bazı rakamların oldukça şaşırtıcı olduğunu bilmek ilginizi çekecektir.

Snapchat, bir zamanlar söylendiği gibi iş videolarının dayanak noktası olmayabilir, ancak ilginçtir ki, bu platformda günlük 10 milyardan fazla dikey video görüntülemeden ortalama olarak 9 kat daha fazla izleniyorlar. yatay karşılıklar

Facebook’ta, dikey video reklamların ilk testleri, özellikle videoların sesli olarak izlenme olasılığıyla ilgili olarak, kullanıcı katılımını artırdığını buldu. Bu arada Wibbitz’deki adamlar, dikey videolarının Facebook’ta kare videolardan neredeyse dört kat ve Twitter’da 2,5 kat daha fazla ilgi çektiğini bildiriyor. (Konu erişim, benzersiz görüntülemeler, tıklamalar, kaydırmalar, reklam hatırlanabilirliği ve tamamlamalar olduğunda dikey videolar da onu öldürüyor.)

Ayrıca, tüketicilerin dikey video hakkında olumlu bir içgüdüye sahip olduğuna dair kanıtlar da var. Facebook Business’a göre, tüketicilerin %65’i dikey video reklamı yapan markaları “daha yenilikçi” olarak görüyor ve “acemi video tüketicilerinin” %79’u dikey biçimi tercih ediyor ve daha ilgi çekici buluyor. Hey, o acemileri mahvetme – muhtemelen seyircinin aslan payını onlar oluşturuyor!

Buradaki fikir birliği, yalnızca bu sektörün video ölçümleriniz için harika olduğu değil, aynı zamanda sizi en yeni pazarlama tekniklerinin en ileri noktasında yenilikçi bir marka olarak konumlandırıyor gibi görünüyor.

5. Sosyal ortam için yapılmıştır

Sosyal medyada gezinmenin çoğunluğunun mobil cihazlarda gerçekleştiği artık yaygın olarak kabul ediliyor. Hatta Backlinko, tüm sosyal medya kullanıcılarının %99’unun platformlara bir mobil cihaz aracılığıyla eriştiğini bildiriyor!

Sosyal medyanın neredeyse tamamı telefonlarda yapıldığından ve tespit ettiğimiz gibi telefon kullanımının büyük çoğunluğu dikey olduğundan, sosyal medya giderek dikey bir fenomen haline geliyor.

Ve bir UX bakış açısından, içerik yayınlarken ve paylaşırken bunu gerçekten düşünmeniz gerekir.

Örneğin, Facebook’ta zaman çizelgenizi kaydırdığınızı hayal edin.

Çeşitli resimler ve güncellemeler arasında dikey olarak gezinirsiniz – ardından bir video küçük resmi görürsünüz. “Oynat” düğmesine dokunmak, oynatmayı haber akışınızın geri kalanından ayırır.

Video yatay yönde görüntüleniyorsa, küçük bir sürümünü izlemek veya tam ekran görmek için telefonunuzu çevirmek arasında seçim yapmanız gerekir; bu, kullanıcı deneyiminde tamamen gereksiz bir adımdır. Bu, endişe edilecek küçük bir şey gibi görünebilir, ancak tüm UX alanı bu tür ayrıntılarla meşgul ve bu BÜYÜK bir endüstri. Neden? Niye? Çünkü dışarıda rekabet var ve bu küçük kararların tümü, başarı veya başarısızlıkta büyük belirleyici faktörler oluşturuyor.