Sosyal Medya’nın Şirketiniz İçin Neden Önemli Olduğunun 10 Sebep

Sosyal medyada öncülük etmeyen veya potansiyel müşteriler ve müşteriler tarafından zorlanan şirketler için, sosyal medyanın değeri hakkında sıkça sorulan bir soru var.

Sosyal Medya Video Yöneticisi Ankara Çankaya

Kullanılmayan bir fırsat olarak görülme sıklığından, bir yük yükü olarak görülme sıkıntısından birine kadar, bunun neden önemli olduğuna dair doğru gerekçeyi bulmak zor olabilir.

Endüstri ve organizasyon büyüklüğünden bağımsız olarak, yıllar içinde sorduğum tutarlı bir soru, bir markanın yatırım yapması gereken sosyal medya çabasının ne kadar olması gerektiğidir.

Aynı zamanda, strateji ve uygulamanın bir danışman veya kuruluşa dış kaynak olarak verilmesi ve yatırım getirisinin o yatırımda nasıl göründüğü gibi masrafları da içerir.

Sosyal Medya Yöneticisi Ankara Çankaya

Ek olarak, organiklerin üstündeki ücretli sosyal katman, verilecek soru ve düşünceyi zorlaştırmaktadır.

Potansiyel sorulara veya önceki taahhütlere ve çabalara verilen önyargılı cevaplardan bağımsız olarak, sosyal medyanın şirketiniz için önemli olmasının 10 nedeni vardır.

Sosyal Medya Video Yöneticisi Ankara Çankaya Efekt

1. İtibar Yönetimi
Pek çok sosyal medya sitesi – özellikle B2C şirketleri için – ayrıca web sitelerini inceleme ve derecelendirme görevi de görür.

Hedef kitlenizin sektörünüzde hangi sosyal siteleri kullandığını ve incelemekte olduğunu bilmiyorsanız, yararınız için incelemelerden yararlanma fırsatını kaçırabilirsiniz.

Ayrıca, şirketinizin hak ettiği itibarı kazanmak için profesyonelce yanıt verme ve yanıtlama fırsatına sahip olduğunuz olumsuz değerlendirmeleri kaçırabilirsiniz.

Going Social Concept - Networks Idea with Lightbulb

Sosyal medya, önemli şirket haberlerini ve mesajlarını yaymak için harika bir araçtır.

LinkedIn, daha profesyonel ve basın bültenlerine benzer iletişimlere izin veriyor, ancak kurumsal duygu içeriğinin ötesinde, müşterilere, potansiyel müşterilere ve paydaşlara, şirketin kâr etmenin ötesinde yaptıkları hakkında olumlu haberler almak için birçok sosyal ağdan yararlanabilirsiniz.

Tezahürat yaymak ve sosyal şerefiye kazanmak çoğu zaman izleyicilerin katılımını en çok kazanır ve bu da zaman içinde izleyici boyutlarını arttırır ve zaman çizelgelerinde ve yayınlarda görünürlüğü etkiler.

Sosyal medyayı güçlendirmenin PR üzerindeki etkisini göz ardı etmeyin veya küçümsemeyin.

Facebook’un tanıtım içeriğini organik haber kaynağından filtrelemedeki değişikliklerin ışığında, daha yüksek katılım oranları nedeniyle PR içeriğinin birçok durumda başarılı olmasında daha iyi olduğunu görüyoruz.

Sosyal Medya Yöneticisi Tasarımcı

3. SEO
Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi hakkında birçok bilgi (ve yanlış bilgi) vardır.

Nedensellik, korelasyon ve doğrudan sosyal medya ile ilgili arama motoru algoritmaları içine yerleştirilmiş sinyaller olup olmadığı konusundaki tartışmalardan bağımsız olarak, dijital pazarlama konusunda SEO yapıyorsanız, sosyal olarak da düşünmeniz gerektiği konusunda fikir birliği vardır.

Web siteleri ve sahip olunan sosyal profiller arasında net bir bağlantı oluşturmak şarttır. Bunun ötesinde, sosyal içeriği web sitelerine getirmek için yayınlar oluşturmak ve sosyal profil sayfalarına tekrar bağlantı vermek önemlidir.

Bunun ötesinde, geleneksel pazarda, arama sıralaması ve sosyal medya alanlarındaki sektör lideri rakipler kadar sosyal sitelere katılım ve içerik kazanma planını bir araya getirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Sosyal Medya Yöneticisi

4. Yerel Arama
İtibar yönetimi gibi, yerel arama da sosyal medya web siteleriyle kesişmektedir.

Birçok sosyal platform yerel arama ekosistemini etkilemektedir. Bu, profiller, tutarlı NAP (ad, adres, telefon) verileri ve bir miktar veri yenileme veya zaman içinde doğrulamalar yaptığınızdan emin olmanızı sağlar.

Sektörünüzdeki yerel arama için önemi olan kesişen doğru sosyal medya sitelerine odaklanarak, her ikisinin de önemini koruyabilir ve veri doğruluğu ve sürekli kayıt ve katılım için doğru stratejiyi oluşturabilirsiniz.

Young people man and woman using technology gadget

5. Huni Geliştirme
Kariyerimde dijital bir pazarlamacı olarak kabul etmem gereken tek şey, sosyal ağın ilk günlerinde yoğun bir şekilde arama pazarlamasına odaklandığımda, zaman ve kaynakları sosyal alanlara ayırmakta zorlanıyorum. Ölçülmesi zordu (imkansız değilse de) ve aramadaki YG ölçümlerini biliyordum.

Zaman değişti.

Diğer raporlama kaynaklarının yanı sıra, Google Analytics’te atıf raporlama ve dönüşümleri sağladık. Sosyal medyanın etkisini denemeden ve bu metriklere bakmadan yazmak kısa görüşlüdür.

Son tıklama dönüşümlerinin sosyal olarak diğer kaynaklardan daha fazla olmasını beklemesem de, sosyal medyanın huniye ve müşteri yolculuğuna nasıl uyduğunu düşünmem gerekiyor.

Sosyal bir stratejiyi denemeye ve nesnel olarak yardımlı dönüşümlere, kullanıcı yolculuğu yollarına ve farklı atıf modellerine bakmaya istekli olduğumuzda, sosyal medyanın dönüşüm hunisinde nasıl bir etkisi olduğunu göreceğiz.

Sosyal Medya için Video Tasarımı Yapan Grup

6. Çevik Pazarlama
Kapılı içeriğe, kitaplara, e-kitaplara ve araştırma çalışmalarına hala büyük içerikli yatırımlar yapılırken, çevik pazarlama gerekli bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Küçük içerik yatırımları ve ayarlamalar yapmak için hızlı testler içerir.

Büyük bir içerik projesine altı ay ve altı rakamı yatırmak yerine, daha küçük parçaları deneyin, izleyicinin nasıl yanıt verdiğini öğrenin ve içeriğe devam eden yatırıma rehberlik etmek için bu bilgileri kullanın.

Sosyal medya, içerik parçalarını, fikirleri denemek, ilgi ve ilgiyi yargılamak için ucuz, hızlı ve kullanımı kolay olduğu için mükemmel bir yerdir.

Sosyal Medya için Video Tasarımı Yapan Tunalı

7. Arama
Diğer bazı dijital pazarlama kanallarıyla karşılaştırıldığında, sosyal farklı bir erişim türüne sahip olabilir.

Arama, belirli bir sorguyu yerleştirdiklerinde sunmaları gerekenleri arayan kişilere dayanır.

E-posta pazarlaması, liste almadığımız sürece mevcut izleyicilerimizle sınırlıdır.

Sosyal medya, takipçiler kendi ağlarının yayınlarında ortaya çıkan içerikle ilgilendiğinde, organik olarak daha geniş bir yönlendirici kitlenin önüne geçme fırsatı sunar.

Ek olarak, genişleyen takipçi ağlarını proaktif olarak hedeflememize, demografik ve ilgi alanına dayalı kampanyaları seçmemize olanak tanıyan içerik ve reklamlara sponsorluk için birçok seçeneğimiz var.

LinkedIn ve Facebook / Instagram gibi sitelerdeki sponsorlu ve reklamcılık seçenekleriyle, potansiyel izleyicilerimizi diğer kanallarda yapamayacağımız şekilde proaktif olarak genişletebiliriz.

Sosyal Medya Tasarım Yöneticisi

8. Düşünce Liderliği
Hedeflerinizden biri zaman içinde düşünce liderliği oluşturmak ve oluşturmaksa, sosyal medya platformları bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Muhtemelen yarattığımız içeriğin çoğu, bizi bir endüstri lideri olarak konumlandıran kendi web sitelerimizde yayınlanır ve barındırılırken, yalnızca sitelerimize gönderiyorsak, kendimiz hakkında konuşuyoruz.

Sosyal medyayı ulaşmak, etkileyici kitlelere ulaşmak ve içeriği yükseltmek için yollar bulmak için kullandığımız zaman, izleyicilerimize sektörde hak ettiğimiz içerik ve otorite statüsünün kalitesini belirleme imkânı veriyoruz.

Sosyal Medya için Video Tasarımı Yapan Grup

9. Endüstri Bilgi Edinme
Kendi ilanımızın ve daha fazla ilgi, katılım ve yatırım getirisi elde etme çabalarımızın odağının ötesinde, sosyal medyada da çok şey dinleyebilir ve öğrenebiliriz.

Rakiplerinizi izleyerek, hedef kitlenizdeki değişimleri takip etmek için sosyal dinleme araçlarını kullanarak ve kendimizle ve şirketlerimizle bağlantıda kalarak içgörü kazanabiliriz.

Bu öngörüler strateji önerebilir, içeriğe ilham verebilir, ürün kararlarına yardımcı olabilir ve daha büyük pazarlama zekası girişimlerine varabilir.

Sosyal Medya Yöneticisi Tunalı Esat

10. İşe Alma
İçeriğiniz iş arayanlar için önemlidir.

LinkedIn en iyi işe alım araçlarından biridir. Facebook, Twitter, Instagram ve diğer kaynaklar, şirket kültürünün nasıl olduğunu göstermek ve adayları kuruluşunuza katılma kararlarında satmaya yardımcı olmak için de önemlidir.

Evet, işveren koltukları popülerdir ve çoğu zaman iş ilanlarına ek olarak LinkedIn yatırımına değer.

Ancak, yaptığınız tek şey şirketinizi sosyal medya üzerinden ideal adaylarınıza pazarlamak için tekneyi işe almak ve kaçırmaksa, işe almak istediğiniz kişiyi kaybedebilirsiniz.

Sosyal Medya için Video Tasarımı Yapan Kızılay

Sonuç
Sosyal medyaya ne kadar zaman, para, ve odaklanma yatırılması kararı “neden?” Ve “buna değer mi?” Sorusuna dayanıyor.

Bu 10 neden, çok geleneksel olan ya da acil bir YG’yi gösteren net bir son tıklama dönüşümü olmayan endüstrilerde bile sosyal neden önemli olduğuna biraz ışık tuttu.