Görsel efektler nedir?

Ankara After Effect Uzmanı

Ağır görsel efektleri olan filmleri izlemiş olabilirsiniz ve insanlar “Görsel efektler mühteşem” demiş olabilir, ancak görsel efektler tam olarak nedir ve nasıl çalışırlar? Bu yazıda, görsel efektlerin sunabileceği olasılıklar hakkında genel bir bakış vereceğim ve sonraki yayınlarda daha ayrıntılı bir şekilde inceleneceğiz.

VES kitabına göre:
Görsel efektler (genellikle Visual FX veya VFX‘e kısaltılır), canlı aksiyon çekimleri sırasında elde edilemeyen bir film veya diğer hareketli ortamlar için oluşturulan, değiştirilen veya geliştirilen herhangi bir görüntüyü tanımlamak için kullanılan terimdir. Başka bir deyişle, görsel efekt sanatının çoğu, birincil görüntü yakalama işlemi tamamlandıktan sonra post-prodüksiyonda gerçekleşir. Mat görünüm gibi tekniklerle yakalanan canlı aksiyona görsel efektler eklenebilir; arka ve ön ekran projeksiyonu; minyatür veya zorlanmış perspektif setleri; bilgisayar grafik nesneleri, karakterler ve ortamlar; ve çeşitli şekillerde kaydedilmiş görüntülerin birleşimi. Kusursuz kompozisyon, dijital setler ve bilgisayardan üretilen karakterlerin her seviyede hareketli görüntü üreticilerine mümkün ve erişilebilir olmasını sağlayan dijital görsel efektleri her hareketli görüntü üreticisinin araç kitinin standart parçası haline getirdi.

Ankara Görsel Efek Uzmanı

Ansiklopedi diyor ki:
“Görsel efektler gerçekçi görünen ama tehlikeli, masraflı veya filmde yakalanması imkansız ortamlar yaratmak için canlı aksiyon görüntülerinin ve oluşturulan görüntülerin entegrasyonunu içeriyor. Bilgisayar tarafından üretilen görüntüler kullanan görsel efektler, uygun fiyatlı animasyon ve kompozisyon yazılımı ile Bağımsız film yapımcısına erişilebilir hale geldi.

Esasen, filme çekilmesi zor olan herşeyi gerçekleştirmek için görsel efektler kullanırız. Örneğin, yeryüzüne saldıran yabancılar film yapmak imkansızdır, bu yüzden şehri yok etmek için tüm yabancı yaratıklar için görsel efektler kullanıyoruz. Bu çok açık bir görsel efekt örneği. Göreli efektleri daha ince alanlarda kullanmamız çok zaman alır. Örneğin, hikayede başka bir ülkede, hayali bir yer veya gelecekte / geçmişte bir şehirde olması gereken bir sahne varsa, başka bir ülkeye gitmek ya da bir set kurmak verimsizliktir. Bu durumda görsel efektler gerçekten faydalıdır.

Ankara After Efekt fiyatı