Müzik Videosu Yapma – Müzik Klip Ankara – Video Prodüksyon & Post Production

Music Kilp Profesyonel Ankara Kurgu Montaj

Müzik videonuz için en iyi görünümü oluşturmak için en iyi 5 ipucu

Müzik videoları drama, belgesel veya etkinlik videosundan farklıdır. Çekildikleri ve düzenlendikleri şekilde farklı bir sanat unsurunu içerirler. Müzik videoları caz veya soyut sanat gibidir. Kurallar farklı. Kompozisyon, devamlılık ve sabit çekim gibi üretimin temel ön varsayımlarının birçoğu, aslında odak dışı çekimler, atlamalar kesen ve kareleri eşleştiren şeyleri tercih eden sanatsal izlenim lehine pencereden atılabilir. Müzik videoları kuralları esnetebilir, ama iyi bir tane yapmak kolay ama başka bir şey değildir. Neyse ki, sette ve düzenleme bölmesinde başarı için hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı zamanlar test edilmiş ipuçları vardır. İşte bir profesyonel video sanatçısı,  müzik videosu çekimlerinde bu ipucların dikkata alıyoruz:

Müzik Videosu Tür – Geniş ve Çeşitli Bir Alan
Gerçek zamanlı tek çekim ev video dudak senkronizasyonundan büyük para çeken mini filmlere kadar birçok müzik videosu türü var. Bu makalenin amacı için, son zamanlarda Nashville sanatçısı Carl Wayne Meekins’in şarkısı Someday Soon için hazırladığım basit, ancak profesyonel, sanatçı performansına dayalı bir country müzik videosu üzerine ipuçları paylaşacağım. Bitmiş videoyu burada bu ipuçlarının bağlamı olarak izleyebilirsiniz. Video sadece kamera için kendimi hazırladığım basit bir sette sahne alan sanatçıdan oluşuyor. Bu videoyu nasıl bir araya getirdiğimi açıklayacağım, böylece benzer bir şey üretebilirsiniz.

Music Kilp Fiyatı Ankara Kurgu Montaj

Birincisi, birkaç uyarı: Tüm müzik videolarına öncelikli olarak baskın olan bir kural, sanatçının kişiliğine ve şarkının mesajına sadık kalmaktır. Takip eden beş ipucuna dalmadan önce, şarkıyı iyi bildiğinizden emin olun. Ellerinizi video için kullanacağınız ana kaydın üzerine getirin. Bir düzine kez dinle, sonra bir düzine daha dinle. Dinlerken akla gelen görüntü ve duyguları not edin. İşinizin büyük bir kısmı, şarkıyı doğru bir şekilde sunan bir video üretmek.

Bir başka önemli öneri, şarkı sözlerinde tam olarak ne söylendiğine dair bire bir atış betimlemesinden kaçınmaktır. Eğer bir şarkı “Çocuklarımı öptüm, şapkamı tuttum ve treni yakalamak için koştum” diyorsa, kelimenin tam anlamıyla hepsini göstermeye çalışmak gerçekten zararlı olabilir. Bazen kelimelerin işi yapmasına izin vermek ve bu ayrıntılardan bazılarını izleyicinin hayal gücüne bırakmak daha iyidir. Evet, çektiğiniz görüntüler şarkıyı desteklemeli ve sergilemelidir, ancak şarkı sözlerini şarkı listesi olarak kullanma dürtüsünden kaçının. Şarkıyı iyi tanıdığınızda ve bazı B-roll sınırları ayarladıktan sonra ayarınızı seçebilirsiniz. Hadi başlayalım.

Music Kilp Ankara Kurgu Montaj

1. Bir Ayar seçiyoruz
Bu ayar, videonuz için sanatçınızı çekeceğiniz yeri veya konumları belirtir. Bazen ayar açıktır. Şarkı açıkça bir futbol sahasında, bir fabrikada ya da bir salonda bir kanepede vurulmaya kendini ödünç verebilir. Diğer videolar size yerler için birçok seçenek sunar. Sonuçta, ayar ikincildir. Sanatçının dikkatini çeken bir yer değil, sanatçı için uygun bir zemin görevi gören bir yer seçmek istiyorsun. İzleyicilerinizin yeri algılamasını istiyorsunuz, onu incelemeyin. Carl Wayne’in Bir Gün Yakında, insanların sahip olduğu düşünce ve niyetlerle ilgili bir hikaye şarkısı.

Bu durumda, onu doğru hissi yaratan basit bir sete koymamın en iyi olduğunu düşündüm, fakat doğrudan içeriğe bağlanmadı. Bir ülke şarkısı olduğu için, ruh halinize uygun bir renk ve doku kullanmak istedim. Benim için bu, eski ahşabın, rustik bir ahır veya honky bir tondaki sahnenin görünüşünü önermesi anlamına geliyordu. Altı eski nakliye paleti topladım, bunları birbirine vidaladım ve fon olarak kullanmak için üç geniş ve iki yüksek olan stüdyomun duvarına monte ettim.

Music Kilp Ankara Profesyonel Kurgu Montaj Kızılay

2. Doğru Işığı Yakalıyoruz

Aydınlamanın önemi hakkında birçok mesaj yayınladık; görüntü kalitesinde en önemli faktörün ve profesyonel ve amatör video arasındaki en büyük farkın nasıl olduğu. Bu doğru. Bu nedenle, sanatçıyı aydınlatmaya özen göstermelisin. Bir dış gün ışığı çekimi bile, sanatçı ve kameranızı güneşe göre nasıl konumlandırdığınıza ve difüzyon veya yansıtıcı kullanmayı tercih edip etmemenize bağlı olarak çok farklı görünecektir.

Bir kez daha, şarkının tonu ve hissi, atışlarınızı nasıl yaktığınızı belirleyen faktörler olmalıdır. Mutlu ve neşeli şarkılar, parlak, yüksek ışıklı aydınlatma ile en iyi olabilir. Diğerleri daha dramatik bir şey istiyor. Birgün Yakında umut ve pişmanlık hakkında düşünceli bir şarkı olduğundan, ışık ve gölgenin dikkatli bir kombinasyonuna ihtiyaç duyduğunu hissettim.

İyi aydınlatmak için çok fazla süslü araca ihtiyacınız yok. CW’yi sadece iki ışıkla yaktım: ekranın solundaki hemen yanına yerleştirilmiş büyük, yumuşak bir anahtar ışığı ve farklı bir beyaz çerçeve eklemek için anahtarla aynı tarafın arkasında yüksek, güçlü, sert, ayrılmamış bir arka ışık başını, kolunu ve omzunu (bu ışık videodaki yan çekimlerde görülebilir). Bir dolgu ışığı kullanmamayı seçtim, böylece yüzünün bir tarafı gölgeye düşecekti. Aydınlatma ayarı yapar veya bozar. Palet setim, üstten flüoresan lambaların altında etkileyici değildi, ancak kehribar bir jele örtülmüş tek bir ışıkla çapraz şekilde çarptığımda zengin bir görünüm aldı.

 

3. Güçlü Bir Performansı Çağırıyoruz

Sanatçının şarkıyı kamera için iyi bir şekilde yapabilmesi, tüm farkı yaratıyor. Mükemmel bir ortam ve muhteşem bir ışığa sahip olsanız bile, sanatçının teslim etmesi gerekiyor. Müzik video çekimi deneyimi olmayan sanatçılar, sahnede performans gösterseler bile, dudak senkronizasyonu yapmakta zorlanabilirler. Çekimden önce evde şarkıyı söyleme pratiği yapmalarını teşvik ederek bununla savaşın. Neyse ki, çoğu müzisyen doğal sanatçılar ve şarkılarını duygu ile icra etmekte zorlanmıyorlar.

Sırlardan biri, yalnızca ağzını hareket ettirmek değil, aynı zamanda tam sesle yüksek sesle şarkı söylemek ve şarkıyı parça ile birlikte çalmaktır. Bu, kafa, ağız ve boyun hareketlerini olması gerektiği gibi gösterecektir. Carl Wayne’in yaptığı gibi bir müzik aleti çalıyorlarsa, şarkı söylerken şarkıyı çalmalarını sağlayın. Uygun tutkuyla çalıştıkları sürece, hareketlerini veya vücut konumlarını fazladan çalıştırmanız gerekmeyecektir. Onları pompala ve gevşet. Düzenlemeler arasında yaptığınız bazı değişiklikler size göre avantaj sağlar.

Music Kilp Ankara Profesyonel Kurgu Montaj

4. Akıllı Çekimler Yapıyoruz

Çekim yapma zamanı geldiğinde, müzik setini yüksek sesle setteki bir ses sistemi üzerinden çalın. Bu bir iPod veya bir amplifikatör ile gerçekleştirilebilir, ancak genellikle daha yüksek sesle daha iyidir. Sanatçının şarkıyı net bir şekilde duyması gerekiyor ve videodaki kamera içindeki sesi kaydetmek istiyor, böylece referans olarak kullanabiliyorsunuz. Çekimden önce, şarkının başına bir dizi dört bip sesi ekledim, böylece Carl Wayne müziğin başlangıcını tahmin edebilirdi. Bu onun her zaman tam zamanında başlamasına yardımcı oldu. Kaymaya başladığınızda, anlık bir şüphe olsa bile, tüm şarkıyı durmadan yuvarlayın. Düzenleme, seçeneklere sahip olmakla ilgilidir; bu nedenle düzenlemek için çekim yapmak, yazı sırasında esneklik sağlamak için yeterli çekim yapmaktır.

Hatalar ve ilerlemeler bile sizin düzenlemenize göre oynayabilir. Ne kullanabileceğini asla bilemezsin. Bir Gün Yakında videosu için, CW’yi şarkının altı kez boyunca sonuna kadar ilerledi, her geçişi farklı bir pozisyondan çektim.

İlk atışım güvenlik / kapak atışımdı; Altı tanesinin en büyüğü, tam gitarını gösteren bir kilitleme olarak kuruldu. İkinci çekim aynı kamera pozisyonundaydı, ancak orta çekimde daha da yakınlaştırıldı. Üçüncü atış aynı konumdaydı, ancak biraz daha yakınlaştırdım ve hareket eklemek için çekim yaparken kamerayı kaydırdım ve eğdim. Gitarın boynunu düşürmeme izin vermek için tripodu dört atış için yeniden konumlandırdım. Bu bana tellerin üzerinde parmaklarının bazı güzel atışlarını verdi. Beşinci ve altı çekim elde çekildi, biri Carl Wayne nereye gittiğimden bağımsız olarak merceğe bakıyordu, diğeri ise duvardaki bir fotoğrafa şarkı söylüyordu, böylece kamerayı gözleri ile takip etmiyordu. Bu iki çekim benim için ikramiye oldu, bu yüzden daha agresif bir şekilde çekim yaptım ve odak kayması ve yakınlaştırma ile bazı şanslar yakaladım.

Bu altı çekim bir saatten az sürdü ve bana gerekli tüm görüntüleri verdi. Seçmek için altı fotoğrafınız olmayabilir. Videoya bağlı olarak üçü iyi olabilir. Önemli olan, birçok seçenek geri getirmektir.

 

Music Kilp Ankara Kurgu Monta Profesyonel Video Edit

5. Düzenlemeleri Sanat Ustası Gibi Yapıyoruz

Müzik videonuzu düzenlemenin ilk adımı çekimlerinizi zaman çizelgenizin farklı parçalarına yerleştirmek ve sıraya koymaktır. Bu, bip seslerinin ekstra değer kattığı ve size zaman kazandırdığı yerdir. Önceden bip seslerini ayarlamak, parçalarınızı hızlı bir şekilde senkronize etmek için hızlı ve kolay bir yoldur. Parçalarınız senkronize edilmiş ve istiflenmiş durumdayken, çektiğiniz video ile ilişkili referans sesini kapatabilir ve ana ses parçasına düzenleyebilirsiniz. Düzenlemenize girerken, dudak senkronizasyonunun kapalı olduğu yerler olduğunu göreceksiniz. Muhtemelen bu, izlerinizi kaçırmamanız nedeniyle değil, sanatçının belirli noktalarda vokal izini takip ettiği ya da yönlendirdiği için. Sağlam bir kaba kesim yaptıktan sonra, klipslerin üzerinden geri dönün ve senkronizasyonunuzu sıkılaştırmak için bir veya diğerini dürtün.

Bir Gün videosu için, her düzenleme noktasında seçim yapabileceğim altı seçeneğim vardı. Bu bana basit bir tek kameralı çekimi enerjik bir şekilde kesmeme izin veren bir çok çeşitlilik verdi. Müzik videolarını düzenlemek belirli bir müzikaliteyi içerir. Düzenlemelerinizin hızı ve zamanlaması, şarkının hızı ve enerjisi ile akmalı, bazen davul çalkalanmalı, diğer zamanlarda kapalı vuruşta açılmalıdır. Bazen hızlı, bazen yavaş.