Tipografi (typography) ile Müzik Klip

Hareket halindeki tipografi, modern müzik videosu için mükemmel bir seçimdir. Sanatçıların, şarkı sözlerinin hayat bulmasını sağlayan bir biçimde iletişim kurması için harika bir yol.

Bu nedenle, tipografinin akıllıca kullanımının müzik videolarında giderek daha yaygın hale gelmesi ve şarkının temaları ve fikirleriyle görsel olarak etkileşime giren çeşitli teknikler kullanarak kelimelere hayat vermesi şaşırtıcı değil.

Burada, her türden müzisyen için orijinal bir video seti oluşturmak üzere bu iki sanatın bir araya getirdiği en iyi ve en ilham verici yöntemlerden bazılarını seçtik.

Aşağada bir kaç örnek var:

Technicolour Dreaming – Cardiknox


80’lerin doğrudan video afişlerinden ilham alan bu zekice yaratıcı müzik videosu, akıllı animasyon aracılığıyla oldukça şüpheli bazı sanat eserlerini hayata geçiriyor. Bu, daha önce hiç görmediğimiz ve çok iyi çalışan bir entegrasyon.

 

Good Life: Kanye West ft T-Pain

Rap yıldızı Kanye West ile güzel bir şekilde üretilmiş, yüzünüze bakan bir müzik videosu bekliyorsunuz ve bu bir istisna değil. Dans eden renk ve tipografinin muhteşem bir kutlaması sahneye hükmediyor ve video boyunca serpilen ikonik görüntüleme ve referanslarla canlı bir sinerji yaratıyor.

 

Biraz ilham alamıyorsanız, kulaklıklarınızı çıkarın ve başka yere bakmayın. YouTube ve Vimeo sayesinde, bir süredir şarkı sözü videoları her yerde ortaya çıkıyor. İster amatör ister ödüllü film stüdyoları olsun, herkes kinetik tipografi kullanan işler yaratmaya çalışıyor gibi görünüyor. Hareketli tip, film başlık dizilerinden ticari reklamlara kadar her türlü video formatında görülebilirken, müzik videolarında kullanımı favori uygulamalarımızdan biridir. Son yıllarda, sanatçılar olarak kullanılan daha kinetik tipografi gördük ve ajansları kendilerini kitlelerden ayıran işler yaratmaya zorlanıyor. Aşağıda, en son takıntımız haline gelen tekniği kullanan son müzik videolarının bir listesini derledik.