Yeşil Perde Neden Yeşil?

Netflix sitcom Master of None’da bir sahne var, burada Aziz Ansari’nin tahakkuk etmeyen reklam filmi ve B-film oyuncusu Dev, bir film stüdyosunda geniş bir yeşil fonun önünde duruyor. Hackneyed bir bilim kurgu filminin sıkıcı yönetmeni “Dürüst olmak gerekirse, bunun çoğu [prodüksiyon] sonrasında yapılacak” dedi. “Bir tür anlamsız. Sana burada gerçekten ihtiyacımız yok. Yüzde 99’u CGI olacak. ”

Kroma key Ankara

Hiciv, Game of Thrones, Marvel evreni filmleri ya da görsel efektler ve harika manzara için chroma key adı verilen bir tekniğe dayanan, cömert ve düşük bütçeli sayısız diğer prodüksiyonlar için eve yakın olabilir. Bazı aktörler yeşil fonların önünde saatler geçiriyorlar; uzaylı istifinin, ateşli ateş topunun veya yükselen kalenin özel efekt profesyonellerinin daha sonra dijital olarak ekleyebileceğini hayal ediyorlar. İddialı Elba, Thor’daki yeşil bir ekran önünde çalışırken “Birazcık,” Bekle, bu tekrar ne? Oh, tamam, Frost Giant. Tamam.'”

Spektrumdaki tüm renkler dışında neden yeşil? Özel renk tonu neden özel efektlerin boyanabileceği bir boşluk bırakmak için en iyi sonucu veriyor?

Chroma Key hizmetleri Ankara

Gerçek şu ki, değil. Chroma-keying, elektronik bir görüntüde tek bir renk veya parlaklık değeri izole etme ve daha sonra bu değeri post production’da saydam hale getirme, başka bir görüntünün veya metnin boşaltılan rengin altına “yerleştirilmesine” izin verme işlemidir. Yeşil her ne kadar “yeşil ekran” ve “chroma key” neredeyse birbirinin yerine geçebileceği kadar sık ​​kullanılsa da, herhangi bir renk işe yarayacaktır. Yeşil renk, çünkü doğal ten rengine veya saç rengine uymuyor, yani bir oyuncunun hiçbir parçası chroma key ile düzenlenmeyecek.

Chroma Key fiyatı Ankara

Yeşil bir kostüm veya pervane gerekli olduğunda, genellikle mavi bir ekran kullanılır. Bu 2002 Spider-Man filmi için bir karışıklığa neden oldu. Film yapımcıları Yeşil Goblin’in efekt çekimleri için mavi bir ekran kullanmak zorunda kaldı. Ancak mavi, web askısının renk düzeninin ayrılmaz bir parçasıdır, bu yüzden kahramanın çekimleri için yeşil ekranlara geçti. Aynı efekt çekiminde iki karakteri almak için ek numaralar ve özel efektler kullanıldı. Kaçınılmaz olarak Süpermen ve Yeşil Fener’i yan yana oynayacak olan Adalet Ligi filminin yapımcıları dikkat çekiyor.

Chroma Key düzenlemesi Ankara

Teknoloji karmaşık görünse de, Hollywood 1940’ın Bağdat Hırsızı’ndan beri chroma anahtarını kullanıyor ve yerel haber bültenleri, meteoroloğu tahminleri özetleyen bir grafiğin önüne koymak için kullanıyor. Bu, meteorların (ve meteoroloji kadınlarının) hangi kravat veya elbise giydiklerine dikkat etmeleri gerektiğinin bir nedenidir.

 

Yeşil ekranlar nasıl çalışır?

Yeşil ekranın diğer adı – chroma key – nasıl çalıştığını verir. Chroma keyer adı verilen video üretimi ekipmanları, krominans verilerine bakar.

Yeşil renk tonu merkezli, koyu renk doygunluğu dairesinin dar bir dilimine düşen pikseller yeşil ekran olarak kabul edilir. Bir video anahtarı, arka plan video kanalından (örneğin bir hava durumu haritası gibi) piksellerle değiştirir. Kameradan gelen diğer tüm tonlara (turuncu (ten rengi), kırmızı, sarı, macenta ve mavi) sahip pikseller geçmektedir.

Yeşil Perde ücreti Ankara

Sonuçta ortaya çıkan video çıkışı, hava durumu haritasının önünde üst üste gelen hava durumu sunucusu. Arkaplan videosunun içinde yeşil olması hiç önemli değil, ancak kameradaki kişi yeşil giyiyorsa, arka plan bu alanda kilitlenecek ve saydam görünecekler!

Yeşil Perde Ankara

Mavi ekranlar neredeyse aynı şekilde çalışır. Yeşil ve mavi, renk tonu dairesinde turuncu-kırmızıdan oldukça uzak olduğundan, her ikisi de chroma-keying insanlar için uygundur. Eğer Kermit’in bir arkaplanın üstüne kilitlenmesi gerekiyorsa, mavi bir ekran gerekirken, Süpermen’in yeşil bir ekrana ihtiyacı vardır.

Green Box Hizmetleri Ankara

Film tabanlı kompozisyon yöntemleri, mavi duyarlı filmlerin mevcudiyeti nedeniyle mavi ekranları tercih etti. Yeşil ekran, kameradaki genel tasarımlarda kırmızı veya maviden daha fazla yeşil duyarlı piksel bulunduğundan video için biraz daha iyi çalışır. Ve mavi renkli giysiler, yeşil olanlardan daha zor kullanılır.

Chroma Key Ankara

Macenta dahil her türlü renk ve hatta Mary Poppins’in Londra’da üst üste gelmesi için kullanılan parlak sarı sodyum lambalarla aydınlatılmış beyaz ekranlar bile kullanılmıştır. Ancak dijital kameralar film yapımcılığını üstlendikçe, yeşil olmak giderek daha kolay hale geliyor.

 

Kameralar insan gözünü taklit eder

Çoğu fotoğraf makinesi ve video kamera gözümüze benzer şekilde çalışır, kırmızı, yeşil veya mavi renklerini algılayan bir sensör ızgarası (veya piksel) ızgarası ile çalışır.

Fakat olayları parlaklık ve renk olarak algıladığımız gibi, çoğu video elektronik ve video kayıt cihazı bu girişleri video jargonundaki parlaklık (veya luma) ve renklilik (veya kroma) olarak adlandırılan ayrı parlaklık ve renk bilgilerine dönüştürür.

Yeşil Perde kızılay Ankara

Şekil 2. Tam renkli bir görüntü (sağda), renk bilgisi olmayan bir parlaklık (parlaklık) bileşenine (sol), renk bilgisi olmayan bir parlaklık (renk) bileşenine (orta) ayrıştırılabilir. Parlaklık görüntüsü, siyah beyaz bir kameranın kaydettiği görüntüdür. Wikimedia, CC BY-SA
Parlaklık temel olarak parlaklık iken, krom renk tonu / doygunluk renk dairesinde konumdur.

Yeşil Perde hizmetleri

Renkli TV tanıtıldığında, chroma bileşenini ayrı bir alt kanalda göndermek mevcut siyah beyaz TV’lerin yalnızca luma kanalını almasına ve yeni renk sinyaliyle çalışmasına izin verdi. Analog TV soyu tükenmiş ancak dijital TV ve internet videosu hala luma ve kromağı ayrı ayrı kodlamaktadır. Bu kısmen veri sıkıştırma nedenlerinden dolayıdır, aynı zamanda rengi düzeltmek ve yeşil ekranlarla video oyunları oynamak için daha doğal bir temsildir.

Yeşil Perde Ankara fiyatı

YEŞİL BİR EKRAN ÇEKİMİ NASIL KURULACAK

  • Yeşil veya yansıtıcı yüzeyler olmamalı.

Veba gibi yeşilden kaçının. Konunun yeşil bir şey giymesine veya tutmasına izin vermeyin, aksi halde chroma anahtarlandığında alanlar saydam olacaktır.
Yansıtıcı malzemeler de hayır-hayır. Parlak nesneler (örneğin gözlükler, büyük takılar, aksesuarlar vb.) Ekrandan yeşili toplar ve ayrıca şeffaf hale getirilir. Çok küçük bir mücevher olsa da tamam.

 

  • Makyajı hazır bulundurun.

Aktörler soluk ve hastalıklı bir yeşil arka plana karşı bakabilirler. Bazı makyaj ayarlarına ihtiyacınız olabilir.

 

  • Derinlik ver

Aktörünüzün tam çekimi için, tam çekime ve konu ile yeşil ekran arasında iyi bir ayrım yapılmasına izin vermek için fotoğraf makinesini yedeklemeniz gerekir (genellikle “dökülmeyi” önlemek için en az 6 metre).
Objektife bağlı olarak, arka planın kenarlarından vurmayan tam uzunlukta bir çekim için genellikle 25-30 fit derinlik isteyeceksiniz.
En iyi sonuçları elde etmek için “kıvrımlı” yeşil bir ekran kullanın.
Aktörünüzü / konunuzu baştan ayağa göstermek için, yeşil ekran duvardan aşağıya ve ayaklarının altındaki zemine devam etmelidir.
Bir koy (duvarın zemini karşıladığı kavisli bir köşe) duvardan zemine geçişi kolaylaştıracaktır. Yeşil arka planda degrade değişikliklerine neden olan gölgelerden ve sert çizgilerden kaçınmak istersiniz.
coved green screen

Green Box Ankara

  • Eşit ve yumuşak bir şekilde hafif.

Düzgün bir doku ve degrade sağlamak için yeşil ekranı mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde aydınlatın. Aydınlatma ne kadar düzgün olursa, malzemeyi değiştirmek o kadar iyi ve kolay olacaktır.
Tutarlı bir renk aralığını korumak için yeşil ekranı mümkün olduğunca temiz ve pürüzsüz tutun. Ekran kumaş ise, kırışıklık olmadığından emin olun. Boyanırsa, çiziklere ve çiziklere temas etmek için elinizde ekstra boya bulundurun.

 

  • Ayrı ayrı ışık.

Yeşil arka plan, konunun önlenmemesi için ayrı olarak aydınlatılmalıdır: a) arka plandaki nesne gölgeleri (düzensiz degradeye neden olur) ve b) arka planın kaldırılması sırasında sorun yaratabilecek konudan zıplayan yeşil bir ton.
Bu nedenle, arka plan ile konu arasında en az altı fit boşluk olmasını isteyeceksiniz.

 

  • Kamerayı sabit tut

Basit yeşil ekran görüntüleri için kamerayı tamamen statik tutun. Fotoğraf makinesini kilitleyin, böylece fotoğraf makinesi hafifçe hareket ettiğinde öznenin titreşir veya zıplıyormuş gibi görünmemesi için.
Yakınlaştırmalar ayrıca garip görünüyor. Konunuz, arka plana bağlı olarak küçülüyor veya büyüyor gibi görünecek.

Chroma Key Kızılay Ankara
Daha gelişmiş 3D çekimler için hareket kontrolü ve hareket izleyicileri kullanabilirsiniz, ancak VFX ekibi için çok daha fazla iş var.
Sizin için çalışan Chroma Key yazılımını kullanın.
Gerekli çekimleri, düzenleme sistemini, bütçeyi ve kullanıcı deneyimini temel alan yazılımları araştırın ve düşünün. Chroma Key yazılımı seçenekleriniz temel olarak çekim türüne bağlı olacaktır.
Daha basit çekimler için ücretsiz, kullanıcı dostu bir yazılım vardır, ancak uzun metrajlı filmlerde gördüğünüz daha karmaşık efektleri çıkaramazlar.