Video Oyunu Nasıl Yapılır: Oyununuzu Geliştirmek için 6 Adım

Büyük bütçeli üçlü A (AAA) oyunlardan bağımsız oyunlara kadar, herhangi bir oyun geliştirmenin ilk adımı, hayata geçirmek istediğiniz harika bir konsepti belirlemektir. Yeterli zaman ve sabırla herkes kendi video oyununu yaratabilir.

Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır

Video Oyunu Nasıl Geliştirilir

Video oyunu geliştirme, organizasyon, hayal gücü, araştırma ve ayrıntılara dikkat gerektiren çok adımlı bir süreçtir. İster büyük bir oyun stüdyosuna sahip bir tasarımcı olun, ister ilk oyununuzu oluşturmak için Unity’yi kullanın, her oyun yapımcısı şu geliştirme aşamalarını takip eder:

  1. Bir konsept seçin. Ne tür bir oyun yapmak istediğinizi görmek için birkaç oyun konsepti oluşturun. İlk kez oyun yapıyorsanız, küçük başlayın. Farklı türleri ve alt türleri keşfedin, şu anda medyada nelerin popüler olduğunu (veya eskiden nelerin olduğunu) görün, ardından aklınıza gelen herhangi bir video oyunu fikrini yazın. İlk beyin fırtınası tamamlandıktan sonra, listenizdeki oyunların potansiyel özelliklerini veya mekaniklerini düşünün. En iyi potansiyele sahip olduğunu düşündüğünüzü bulana kadar fikirleri azaltın. Buradaki eksiksiz kılavuzumuzda video oyunu konseptlerini nasıl geliştireceğinizi öğrenin.
  2. Bilgi toplamak. Oyun oluşturma kapsamlı araştırma gerektirir. Oluşturduğunuz oyunun türünü araştırın ve basit bir oyun olsa bile bir oyun tasarım belgesi (GDD) oluşturun. GDD, tüm proje için bir özettir ve oyun mekaniği, tür, dünya inşası, hikaye ve pazarlama stratejisi gibi tüm önemli ayrıntıları özetler. GDD’niz, üst düzey konseptten görsel ve işitsel tasarımdaki estetik seçimlerin minutialarına kadar, potansiyel bir izleyici kitlesinin oyun hakkında sahip olabileceği tüm soruları yanıtlamalıdır. Oyun tasarımcısı olarak, hangi oyun programlama dilini kullanacağınıza, geliştirme ekibinizin ne kadar büyük olması gerektiğine ve ihtiyaç duyacağınız çeşitli kaynaklara karar vermeniz gerekecek.
  3. İnşa etmeye başlayın. Artık araştırmanızı yaptığınıza göre oyununuzun çerçevesini geliştirmeye başlayabilirsiniz. Konseptiniz için en iyi programlama dilini ve oyun motorunu seçmeniz gerekecek. Küçük mobil oyunlar için, daha fazla donanıma bağlı oyunlar için gereken ileri teknolojiye ihtiyacınız olmayacak. Geliştirmenin bu aşamasında, oyununuz için kod yazmaya da başlayabilirsiniz. (Büyük bir bütçeye sahip oyun geliştiricileri, zamandan tasarruf etmek için genellikle kod yazmak için bir programcı ekibi tutar.)
  4. Konseptinizi geliştirin. Prototipler, tasarım sürecinin başlarında tutarsızlıkları ve diğer sorunları bulmanıza yardımcı olabilir. Bu sorunları ortaya çıktıklarında çözmek önemlidir çünkü bunlar kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Oyununuzun ayar, görevler, seviye tasarımı, karakterler ve ses efektleri gibi gerekli tüm özelliklere sahip olduğundan emin olun. Bir rol yapma oyunu (RPG) oluşturuyorsanız, hikayenin mantığını takip edebildiğinizden ve karakter motivasyonlarının anlamlı olduğundan emin olun. Bir platform veya macera oyunu oluşturuyorsanız, dünyanızın sürükleyici ve keşfedilebilir olduğundan emin olun.
  5. Oyununuzu test edin. Testi kendiniz yapın veya görevi kalite güvencesi (QA) test uzmanlarına yaptırın, her oyun piyasaya sürülmeden önce kapsamlı bir şekilde test edilmelidir. QA test cihazları, oyunu teknik açıdan test eder. QA ekibi, bir başlığı birden çok kez oynayacak, ayrıntılı hata raporları yazacak ve herhangi bir çökmeyi not edecektir. Bu, uzun ama gerekli bir süreçtir, çünkü oyuncuların, ücretsiz olsa bile aksaklıklar veya hatalarla dolu bir oyunu oynama olasılığı daha düşüktür.
  6. Bitmiş ürünü pazarlayın. Oyununuzun geliştirme sürecinin sonuna doğru, oyunu mümkün olduğunca çok sayıda ilgili platformda pazarlamaya başlamalısınız. Oyun için bir web sitesi oluşturun ve reklamını yapmak için sosyal medyayı kullanın. Oyuncuları tam oyun için heyecanlandıran oynanabilir bir demoyu siteye ekleyin. Oyun piyasaya sürülmeye hazır olduğunda, indirimli kopyalar veya ücretsiz bir sürüm sunun, oyun veya uygulama mağazalarına yükleyin – mümkün olduğunca çok sayıda insanın eline geçirmeye çalışın.