Logo Tasarım Fikirleri

Bir logo, herhangi bir markanın veya işletmenin en iyi temsilidir. Bu sadece rastgele bir görüntü değil – insanlara kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve onlara nasıl yardım edebileceğinizi hatırlatan semboldür.

Bu, bir tasarımcı olarak hatırlamanız gereken bir şey – özellikle de serbest grafik tasarımda başarılı olmak istiyorsanız. Size bir logo soran her müşteri sizden sadece modaya uygun veya havalı olduğunu düşündüğünüz şeyi yaratmanızı istemiyor. Her müşteri sizden markasını mümkün olan en iyi şekilde tasvir etmenizi istiyor.

 

Logo Tasarımı İçin İlham Bulma

Yaratıcılığınız kalmamış gibi hissediyorsanız ve benzersiz logo tasarımları bulmakta zorlanıyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 

Tasarım sitelerinde gezinin.

Tasarımların logo odaklı olup olmaması önemli değil. Önemli olan, her formda bir miktar sanatsal ilham görmenizdir. İsterseniz fotoğraf sitelerine de bakın. Bu görüntüler, içinizde biraz yaratıcılığı harekete geçirecek ve sizi daha da harika ve benzersiz bir şey yaratmaya itecek.

 

Aynı sektördeki diğer işletmelere bakın.

Bir restoran logosu üzerinde çalışmak için mi görevlendirildiniz? Ardından etrafa bakın ve diğer restoranlara, özellikle de aynı mutfak türünde uzmanlaşmış olanlara göz atın. Bir finansal işletme için bir logo üzerinde mi çalışıyorsunuz? Ardından web sitelerine bakmaya başlayın ve diğer tasarımcıların bu tür işletmeleri nasıl temsil ettiğini görün. Yaptıklarını kopyalamak değil. Daha çok henüz yapmadıklarına bakmakla ilgili.

 

Müşterinizin işini inceleyin.

Müşterinizin işinin geçmişine yakından bakın. Tüm hikayede hangi faktörler öne çıkıyor? Misyon ve vizyonlarına bakın. İş ne için çalışıyor? Kurumsal değerlerini inceleyin. İşletme neyi temsil ediyor?
Süreçler ve müşteri hizmetleri açısından yaklaşımlarını gözden geçirin. Müşterileri onları nasıl görüyor? Müşterinizi içini dışını bilerek, markayı en iyi temsil edecek sembol setini aramak daha kolay.
Evet, bu kadar basit bir şey. Bir kalem ve biraz kağıt alın ve boş düşüncelerle doldurmaya başlayın. Çoğu zaman, yaratıcı insanlar, fazla düşündükleri anda yaratıcı olmayı bırakırlar. Sizden tüm yaratıcılığınızı emer, harika, farklı fikirler bulmayı zorlaştırır. Doodle yaptığınızda, çok fazla düşünmeden akışı serbest bırakmanıza izin verirsiniz. Bu olduğunda, bilinçaltınız yaratıcı süreci başlatır ve siz farkına bile varmadan, başlattığınız çizgilerden veya eğrilerden biri, tasarladığınız logodaki oyunu değiştirebilir.

 

Ara ver.

Dinlenmek. Fazla çalışmak ve fazla düşünmek beyninizi yorar ve yorgun bir beyin size yaratıcı çıktılar vermez. Elbette, geçmişte çok fazla uyumadan inanılmaz başarılara imza atmış olabilirsiniz. Ama beynine ve vücuduna yeniden şarj olması için zaman verirsen ne kadar daha fazlasını yapabileceğini hayal et.
Şimdi ilham geliyor mu? Logonuz üzerinde çalışmaya başlayalım.

 

Logo Tasarlamada Temel Faktörler

Artık başlamaya hazır olduğunuza göre, logonuzu öne çıkaracak bu temel faktörlere bir göz atın.

 

Basit tutun

Tek bir logoya çok fazla fikir sığdırdığınız an, hedef kitle için kafa karıştırıcı hale gelir. Logoların, özellikle anahtarlık veya antetli kağıt gibi ürünlerde kullanıldığında, genellikle küçük boyutlara küçültüldüğünü unutmayın. Bu kadar küçük bir alana tüm bu detayları nasıl sığdıracaksınız?

 

İlgili tutun

Akvaryuma gittiğinizde aklınıza ilk ne geliyor? Muhtemelen mavi renk, yunus veya balina. Maymun veya zebra kullanırsanız, akvaryum logosu hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Logo tasarlarken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de şudur: tüm öğeleri alakalı tutmalısınız. Markanın imajını düşünün ve tasarımınızın bu imajla uyumlu olduğundan emin olun.

 

Denemekten korkmayın.

Bölgenizdeki diğer tüm bankaların logolarında altın kullanması, aynı şeyi yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Baktığınız diğer pastaneler logolarında oklava kullanıyorsa, bu sizin de aynı şeyi yapmanız gerektiği anlamına gelmez. “Normlara” aykırı olsa bile keşfedin ve deneyin.
Yine: tasarımınızı alakalı tuttuğunuzdan emin olun. Muhtemelen “Unicorn Cakes” adlı bir mağaza için kapkek yiyen bir tek boynuzlu atın resmini kullanabilirsiniz, ancak işletmeye “The Sweet Shop” gibi bir ad verilmişse bu resim o kadar anlamlı olmaz.