Bir çok video formatleri var, en iyi kaliteyi almak için hangi video formatini kullanmalıyım diye soruyorsanız işte cevabı burada.

En iyi video formati Freelance VFX Ankara

Video formati dünyası çok kafa karıştırıcı olabilir. Bazi özellikleri aynı ve bazi özellikleri farklı. Hangi birisin seçmeliyim?

Video formati teknink olarak bir dosya formatidir ki dijital video datalarını bilgisayar sistemi yüzerinde kayıteder. Data derken ses, video ve bazen altyazıları içeriyor. Farklı dosya formetleri farkli işler yaparlar ve doğru video formati belli bir amac için başka bir iş için doğru olmayabilir.

Genel olarak en popüler video formatleri AVI, FLV, WMV, MOV, MP4, MPEG v.s.

Farklı amaclar için 4 kategoriye girebilirler :

  • Online video platformlar için : Eğer youtube, vimeo, dailymotion gibi online video platformlara video hazırlıyorsanız, MP4, FLV, WMV iyi seçim olabilirler. Bu video formatleri tüm platformlar tarafından destekleniliyor dolaysıyla çalışmamak gibi bir durum yok, aynı zamanda kaliteyi kurtararak oldukça küçük video dosyaları hazılıyorlar.
  • İkincisi HD formatleri TV ve Bilgisayarda izlemek için. Bu durumlarda en iyi kaliteyi almak en önemlisi. MOV, AVI ve MKV bu yönde en iyileri. HD kalite için bunlar en iyisi. Ama dosya boyutu oldukça büyük.
  • Eğer DVD yüzerinde yazdırmak isityorsanız MPEG-2 veya VOB’u seçmelisiniz. Genel olarak bu iki video formatleri en iyi kaliteyi veriyorlar. Ama dikkata alın ki 60 dakkalık video bilgisayarda çok büyük yer kapsıyabiliyor dolsıyla hardınızda yeterli yer olmasında emin olun.
  • Eğer website için video hazırladıysanız, web-m veya HTML5 en iyi formatler olabilirler. Bu formatler taracılar tarafıdan en çok desteklenen ve en küçük dosya boyutu veriyor.

 

Bunlar en çok kullanılan ana formatler ki kullanımlara bağlı.

Örnerilerinizi yazabilirsiniz.