Vektörel ve Piksel ne Farkeder?

Pixel-Base : Noktalarla oluşan bir resim

Vektörel : Matematiks formüller’le oluşan bir resim

 

Dolaysıyla vektörel resimleri ne kadar büyütürseniz, büyütün, formüllerde sadece rakamlar değişer ve kaliteye bişey olmaz. Pixel-Base’de, resim büyünce, pixel adlanan kareler büyüyor, ve resimin kalitesi düşüyor.

 

Adobe Photoshop: Photoshop, Adobe dizayn programları arasında en popüleridir. Pixel-based bir programdır, yani çalışmalarınız pixellerden oluşur ve ölçüleri değiştiğinde görüntü kalitesi bozulabilir. Photoshop’un en etkili kullanıldığı alan fotoğrafçılıktır. Hazır fotoğraflar üzerinde inanılmaz değişiklikler yapmanıza olanak tanır. Bunun dışında yazılım, web ya da mobil kullanıcı arayüzlerinin hazırlanmasında kullanılabilir. Photoshop’un yazı ve şekil araçları logo yapmamıza olanak verse de pixel-based oluşu büyük bir dezavantajdır. Logoyu yeterince büyük oluşturmazsak büyük halini yayınladığımızda görüntü kalitesi bozulacak ve pixeller görünecektir. Baskı dizaynı için kullanıldığında da pixel meselesi başımızı ağrıtacaktır.

Adobe Indesign: Indesign’ın ana kullanım alanı baskı sektörüdür. Çok sayfalı projeleri kolayca düzenlemek ve baskıya hazır hale getirmek için uygun araçlara sahiptir. En iyi özelliklerinden biri Photoshop ve Illustrator dosyalarını direk olarak getirip projeye eklememize olanak tanımasıdır. Bir diğer kullanım amacı da PDF sunumlarıdır. Projenizi PDF olarak kaydetmeniz mümkün olduğundan sunum hazırlarken InDesign’ın düzenleme kabiliyetlerinden faydalanmak size hem zaman kazandırır hem de daha profesyonel görünümlü bir sunum elde edersiniz. Photoshop’ta olduğu gibi logo hazırlamamız da mümkündür fakat InDesign’ın araçları logo hazırlamak için yetersiz kalabilir.

Adobe Illustrator: Photoshop’un aksine Illustrator vector-based bir programdır yani pixellerden değil vektör adı verilen ve matematiksel formüle dökülebilen çizgilerden oluşur. Vektör grafiklerinin en büyük özelliği büyüttüğümüzde kalitesinin bozulmamasıdır. Bu özellik Illustrator’ı birçok iş için kullanılabilen bir program haline getirir. Arayüz grafiklerinden, fontlara, el çizimi resimlerden, logolara kadar geniş bir kullanım alanı vardır. Dizaynlarımıza ne kadar zoom yaparsak yapalım hiçbir detayını kaybetmeyecektir. Bir diğer harika özelliği ise çalışmalarımızı neredeyse bütün dosya çeşitlerinde kaydetmemize olanak tanımasıdır. Ayrıca sahip olduğu yazı ve çizim araçları Photoshop ve InDesign’dan çok daha geniştir.

 

Adobe Photoshop, pixel-base olduğu için daha çok website’ye görüntüler hazırlamak için uygundur, gerçi baskı içinde kullanılır ve sıkıntı oluşturmaz. Fakat Adobe illustrator ve Adobe inDesign gibi baskıda aynı kaliteyi yakalayamaz.

Adobe illustrator, vektörel olduğu için, baskıya uygun bir programdır. Yazı fontları ne kadar küçük olsada, illustrator, baskıda kalitesini kurtarıyor.

inDesign, çok sayfalı çalışmalar için en uygun programdır. Çıkış dosyası website veya baskı için olabilir.