3 boyutlu tasarım ve modelleme dünyasına girmek istiyorsunuz fakat hangi programı kullanmanız gerektiği hakkında karar veremiyorsunuz. Bir sürü 3 boyutlu programler ver ki seçebilirsiniz. En popüler olanlar Maya ve 3ds Max ve en yaygın olan soru şu : Hangisi daha iyi? Bu soruyu cevaplamak için her birisinin güçlü ve güçsüz olan yönlerini öğrenmemiz lazim.

3Ds Max'mi Maya'mı?

İlk Soru : Nerede Kullanacaksınız?

Siz bir mimarlık ofisinde çalışma kararı vermiş olabilirsiniz, VFX tasarımcısı olmak isteyebilirsiniz veya  3 boyutlu animasyon yapmak isteyebilirsiniz. İlk önce kararınızı belirtip ona göre ilerlemeniz gerekiyor. Bina ve Karakter tasarlaması arasında fark var. Oyun sektörümü film ve medya sektörümü? Hangisi sizin ufuğunuzda?

 

Render (Tasarımdan sonra sonucu çıktı şekline almaya söylenilir)

3Ds Max ve Maya ikiside aynı render motoru kullanıyor. Ayrıca Vray render motoru ikisinede eklenilebiliyor. Ayarlamalar az farklı olsada, sonuç az çok ikisinde de aynı.

 

Modelleme (3 boyutlu şekli oluşturma)

Modelleme olarak 3ds Max aracları daha fazla ve daha akışkan. İstediğiniz modeli hızlıca oluşturabilirsiniz ve istediğiniz değişiklikleri verebilirsiniz.

 

Animasyon

Çoğu özellikler Maya’nın animasyonu işlemleri 3Ds Max’ten çok daha öne götürüyor. Mayanın devasa animasyon kütüphanesi var. Azcık MEL veya Python programlama dilin bilirseniz istediğiniz değişiklikleri kolaylıkla verebilirsiniz. Blue Sky Animation tüm animasyon ve rigleme işlemlerini Maya’la yürütüyor.

 

Rigging (Modellere kemik vermek)

Karışık riglemek için Maya daha uygun. Normal riglemelerde 3Ds Max. Dolaysıyla çok detaylı rigleme işiniz olacaksa, Maya’da yapmanız daha mantıklı olacaktır.

 

3Ds Max’in En Parlak Özelliği

Karışık ve detaylı modelle ve devasa değiştirme aracları artı hızlı iş akışkanlığına tanınmış olan 3Ds Max, yeni eklenmiş olan mimarlık modelleme imkanlarıyla çok daha önde gidiyor. Eğer 3 boyutlu dünyaya yeniseniz, 3Ds Max öğrenmek için gayet iyi program olabilir.

 

Maya’ın En Parlak Özelliği

Maya’nın MEL programlama dili film sektöründe özel değişiklikler yapma imkanı verdiği için medya sektöründe çok tutuluyor. Rigleme ve animasyon özelliklerinden dolayı film stüdyolar tarafında çok tutuluyor.

 

En Büyük Etgen : 

3Ds Max ve Maya arasında seçmenizde en büyük etgen programların kendisi veya sizin ne yapmak istediğiniz değil, bilgisayarınızın işletme sistemidir. 3Ds Max sadece Windows’da çalışıyor fakat Maya Windows, Mac ve Linux’ta çalışıyor. Bu yüzden eğer mesela Mac kullanıyorsanız 3Ds Max seçme imkanınız yok.

 

Gerçekten 3Ds Max Maya’dan Daha İyimi? Veya Maya 3Ds Max’ten Daha İyimi?

3 boyutlu sanatçı olmaya karar verdiseniz, belli bir kavramları öğrenmeniz gerekecek. O kavramları öğrendikten sonra uygulama farketmeyecek. Bir programı öğrendiğnizden sonra diğerlerini kolaylıkla öğrenebileceksiniz ve ondan sonra artık sizin tercihinize kalacak.