11 Püf Noktaları Güzel bir Kartvizitler Tasarlamak İçin

Kartvizitiniz potansiyel bir müşterinin şirketinizle ilk kez iletişim kurmasının ilk adımıdır. Onları sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmeye için teşvik etmek istersiniz. Ürün ve hizmetlerinizi sunmak için ne yaptığınızı öğretmek istiyorsunuz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, iyi tasarlanmış, anlaşılması kolay bir kartvizittir. Profesyonel kartvizit oluşturmak için aşağıdaki ipuçlarını takip edin!

Kartvizit Tasarımı Ankara

Kim, Ne, Nerede, Neden?

1) Çok belli görünebilir, ancak kartvizitinizi tasarlarken göz önüne almanız gereken ilk şey (ve en önemlisi!), iletmek istediğiniz bilgilerdir. Adınız, unvanınız, şirketinizin adı veya logosunun açıkça görüntülendiğinden emin olun. Hangi iletişim ayrıntılarının dahil edileceğini dikkatlice düşünün – kartınızı karmaşık olmadan yeterli iletişim bilgileri kaplaması gerekir. Deneyimimizden, web siteniz, e-posta adresiniz ve telefon numaranız önemlidir. Birçok işletme artık kartvizitlerine bir adres eklemiyorlar, insanlar adresi websiteden bulabilir.

Okunabilir hale getirin

2) Görüntülenecek çok bilginiz varsa, metninizin boyutunu küçültmeyi düşünebilirsiniz. Dikkat – küçük metinler çoğunlukla ekranda okunabilir görünebilir, ancak yazdırıldığında okunamayan bir lekeye dönüşebilir. Genel kural olarak, 8pt’den küçük olmayın. Ayrıca, fontun kendisi hakkında da unutmayın: profesyonel ve basit tutun – Comic Sans’ı kullanmayın ve okunması şifre çözüm gibi olan yazı tipleri kullanmayın.

 

QR Kodları

Freelance-Grafiker-Özel-Der-QR-CodeAlanı tasarruf etmenin başka bir yolu, kartınız için bir QR Kodu oluşturmaktır. Bir kartvizite çok fazla bilgi eklemenin düzgün bir yolunu sağlarlar. Ayrıca, basılı ve çevrimiçi içeriğiniz arasında bir bağlantı oluşturmak için kolay bir yoldur – kodu tarayarak insanlar otomatik olarak web sitenize gönderilebilir. Web’de bol miktarda ücretsiz QR kodu jeneratörleri var ve hepsi bedava. Aşağada bir kaç QR üreten siteyi yazıyorum :

 

Renkli veya Düz?

4) Parlak renkler – doğru kullanıldığında – bir kartvizitin öne çıkmasını sağlayabilir. Bu tasarım, yaratıcı işler tarafından sıklıkla tazlı ve orijinal görünme amacı ile kullanılır. Bununla birlikte, basitlik gücünü hafife alma. Sade bir siyah beyaz tasarım, unutulmaz ve renkli bir kart olarak çarpıcı olabilir – ve çoğu zaman daha ‘şık’ olarak da görülebilir.

 

Kabartma

5) Sıkıcı görünen siyah beyaz bir karttan endişe duyuyorsanız, kelimeleri kabartma yapmayı deneyin. Kabartma, bir kartvizite zarafet ve stil katan yükseltilmiş bir 3D efekti oluşturur. Kabartma da kartı daha dokunsal hale getirir. Araştırmalar, bir anda birden fazla anlamda ilgisinin bir nesnenin geri çağrılmasını artırabileceğini, bu nedenle insanların işinizi hatırlama olasılığı daha yüksek olduğunu göstermiştir.

 

Renk Seçimi

6) Kartvizitlerinizi şirketinizin markalaştırmasının geri kalanı ile aynı hizada tutmak akıllıca olacaktır. Şirket renkleriniz varsa, bunları kullanın. Tabii ki, sizinle çalışacak herhangi bir renk şemanız yoksa, kartlarınızda özgür iradeniz olacak. Ancak, tamamlayıcı renkleri seçmek için dikkatli olun. Şüpheniz varsa, çevrimiçi bir renk eşleme aracı kullanın.

 

Görsel İçerik

7) Resimler, sözcüklerden daha sesli konuşuyor. Kartvizitlerde bu doğrudur. Kartın bir tarafına yazılı içerik yazarken diğerini daha görsel olarak kaydetmeyi düşünün. Belki de ürününüzün veya işletmenizle alâkalı bir ürünün görüntüsünü görüntülemek için alanı kullanabilirsiniz. Veya şirket logonuzu kartın arkasına koyun. Ne yaparsanız yapın, kartın arkasını boş bırakmayın, insanlar kartı alır almaz arkasına bakarlar.

 

Çizgiler ve Kenarlar

8) Kart tasarımınızda çizgi kullanmayın. Bu tamamen pratik bir nedenden dolayı – ne kadar dikkat edilsede baskıda çizgiler sıkıntıya sebeb olabilir.

 

Sağlam Alan

9) Yazıcılar, kenarların yanı sıra, genellikle kartın merkezinde bir “güvenli alan” belirtir. Baskı işlemi sırasında kesilmesini önlemek için, bu alan içerisinde önemli bilgileri (iletişim bilgileri gibi) kullanabilirsiniz.

 

Kağıt Kalınlığı

10) Kartvizitinizin kalınlığını göz önünde bulundurun. Kalın kartlar daha pahalı hissetirmek eğilimindedir – işinizi daha profesyonel hale getirir. 300gsm’den daha ince bir kağıt üzerine basılan bir kartvizit oldukça ince görünür ve onları ucuz hissettirir. Kartınızı el sıkıştıracağınız gibi düşünün – kimse gevşek bir el sıkışmadan hoşlanmaz, neden gevşek kartvizit olsun?

 

Kartı Basit Tutun

11) Kart basımında olağanüstü bir malzeme kullanmayı düşünebilirsiniz. Fakat bazen insanlar kart üzerinde bilgi yazmak ister. Kartvizitiniz metal veya ahşapsa, bu seçeneği kayıp etmiş olursunuz.

 

Diğer Konular :