TOEFL ve YDS ne fark ederler?

exam-notes

TOEFL ve YDS kolaylık veya zorluk açısından kaşılanamaz. Belli beceriklere göre, birisi zor diğeri kolay görünebilir. Fakat ikisinde farklı avantajları var.

TOEFL ve YDS kıyaslanabilecek sınavlar değiler. Burda sadece onların birbirine olan avantaj ve dezavantajın yazılacak. Metin yabancı bir mantıkla hazırlandığı için TOEFL’a tercih verilmiş ve öyle hazırlanmış, dolaysıyla YDS’de olan avantajlar unutulmuş olabilir.

  1. TOEFL Amerika sınav merkezi çalışmasıyla hazırlanılıyor, YDS, ÖSYM tasarfından. Amerikalılar araştırmaya çok ağırlık verdikleri için, sınavları daha kapsamlı ve daha standard olur.
  2. TOEFL’a hazırlandığınızda dil’de olan 4 becerikleri öğreniyorsunuz, YDS ise, gereksiz detaylı gramerleri ezberlemiş olursunuz.
  3. TOEFL notu dünya çapında geçerlidir, YDS ise sadece Türkiye’de değerlidir.
  4. TOEFL’da çok zor, kullanılmayan veya kullanıştan kalkan kelimeler yoktur, YDS ise, ana dilin İngilizce olup kelimeyi bilmeyen kelimeler ve gramerler olabiliyor. Örneği, Muallim Türkçe’de eskiden Öğretmen’e deniliyormuş. Bunu yeni Türkçe öğrenen kişilerin bilmesine gerek yoktur, çünkü kullanma sıklığı 5 yılda bir kere belki oldu, buyüzden daha kullanışlı kelimeler öğrenmek yeni dil öğrenen kişiye daha faydalıdır. Buyüzden sınavda yabancı öğrenciden bu kelimeyi sormak mantıklı değildir. YDS’de bazen sorulan kelimeler, çok aşırı edebi, çok aşırı kullanılmayan veya sözlüğü köşesinde, sözlükte sadece orda olsun diye yazılan kelimelerde olabiliyor.
  5. TOEFL dil ölçme kriterlerle hazırlanmış, YDS ise yarışma mantığıla.
  6. TOEFL standard’dır, yani bir sefer sınava girip 60 aldıysanız, biraz çalışmadan sonra, 60 üzeri alma ihtimalı %95’den fazladır. YDS ise bu sene 70 aldıysanız, seneye bir daha sınava girdiğinizde bu notun kaç olması hiç belli olmaz.
  7. TOEFL her hafta çok contenjanlar vardır, YDS ise senede iki sefer.
  8. TOEFL Amerika ve uluslararsı mantığıla hazırlanmış bir sınav, YDS ise Türkiye eğitim sistemine göre hazırlanmış ve yabancıların bu sınavda zorlanması normal.
  9. YDS ücreti TOEFL’a göre baya düşük, TOEFL = 185 Dollar (550 TL), YDS=60-70 TL civarı.

TOEFL’a Kayıtın Anlatımı :

 

Online Özel Ders Grafik İngilizve TOEFL

Online Özel Ders Grafik İngilizve TOEFL

 

Anahtar kelimeler :

toefl özel ders ücretleri, toefl özel ders ankara, toefl özel ders izmir, toefl özel ders adana, özel toefl dersi, özel toefl dersi ankara, özel toefl dersleri, toefl için özel ders, toefl ibt özel ders, toefl hazırlık özel ders, toefl özel ders, toefl ibt özel ders ankara, bursa toefl özel ders, toefl özel ders fiyatları, toefl özel ders istanbul, ingilizce toefl özel ders, toefl itp özel ders, toefl pbt özel ders, toefl hızlı sonuç, hızlı toefl kursu, hızlı toefl, toefl fast results, toefl fast score, toefl fast english, toefl fast english pantip, toefl fast english siam, toefl fast english ดีไหม, toefl fast english ดีมั้ย, fast toefl preparation, toefl structure fast track, fast toefl test, toefl ibt, toefl kursu, toefl tarihleri, toefl ekşi, toefl listening, toefl hazırlık, toefl kelimeleri, toefl reading, toefl kursu ankara, toefl kitapları, toefl ets, toefl ankara, toefl açılımı, toefl account, toefl a hazırlık, toefl adana, toefl almanca, toefl application, toefl akın dil, toefl articles, toefl’a nasıl hazırlanmalı, a toefl ibt, a toefl test, a toefl exam, a toefl score of 550, a toefl score, toefl a nasıl başvurulur, toefl a nasil hazirlanilir, toefl a hazırlık için en iyi kitap, toefl a nasıl hazırlanmalı, toefl başvuru, toefl belgesi, toefl başvuru tarihleri, toefl başvuru ücreti, toefl başvurusu nasıl yapılır, toefl books, toefl bilgi, toefl bursu, toefl bursa, toefl b2 seviyesi, toefl b level, toefl b, toefl b.inggris, english b toefl, engelska b toefl, ibt b toefl reading, engelsk b toefl, soal toefl b inggris, test toefl b.inggris, b schools accepting toefl, toefl cbt, toefl cambridge, toefl computer based, toefl course, toefl cbt nedir, toefl c1, toefl çalışma, toefl center, toefl conversation, toefl cambridge kitabı, c-toefl, toefl c’est quoi, toefl c quoi, toefl c’est dur, toefl c level, bb&c toefl, bb&c toefl pantip, c test toefl, le toefl c’est dur, toefl çıkmış sorular, toefl çalışma kitapları, toefl çeşitleri

Choices Tercih TOEFL YDS hangisi?

texas a&m toefl requirements, m-listening toefl, andre m. toefl p.c, texas a&m toefl institution code, u of m toefl, m toefl link, m-toefl link 문법편 답지, m toefl reading 답지, toefl nedir, toefl ne kadar, toefl network, toefl ne demek, toefl ne işe yarar, toefl notefull, toefl nasıl hazırlanmalı, toefl nasıl okunur, toefl nasıl çalışılır, toefl nasıl kazanılır, degree n toefl itp, toefl-n shalgalt, gre and toefl