Ankara Görsel iletişim & Tasarım Kursu

Medya ve Grafik iletisim 2

Görsel iletişim ve Tasarım Kursu Hafta içi hafta sonu ve esnek eğitim saatleri ile ve gereken programları kullanarak Örnek çizimlerle

Görsel iletişim kursu Ankara

Görsel iletişim & Tasarım Kursu Ankara

Görsel iletişim eğitim kursumuz, konuları görsel tasarımın uygulamanıza nasıl yardımcı olabileceğini, güncel görsel tasarım gerektiren ortamlarda, TV prodüksiyon becerilerinizi geliştirmenize veya yeni bir video oyunu oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Ankara görsel iletişim kursu sıfırdan başlayarak tasarımlarda prenseplerin nasıl uygulanması gerekenleri dikkata alarak gereken programları kullanarak tasarımları hazırlıyoruz.

Görsel Tasarım Kurslarımızda olan programlarımız aşağadaki gibidir :


 


Kullanıcı Deneyiminde Görsel Tasarımın Rolü

İnsanlar bir kitabı kapağına göre yargılama eğilimindedir. Bu, dijital deneyimler de dahil olmak üzere dünyamızdaki birçok şey için geçerlidir. Ürünlerimizin görünümü, kullanıcılarımızın bunları nasıl deneyimlediğini etkiler. Estetik kullanılabilirlik etkisi, insanların estetik açıdan hoş ürünlerdeki bazı kullanılabilirlik kusurlarını görmezden gelme eğiliminde olduğunu kanıtlıyor. Görsel tasarım, mükemmel estetiğe sahip ürünler yaratmada önemli bir rol oynar.

Bu yazıda, görsel tasarımın ne olduğunu, kullanılabilirlikle nasıl ilişkili olduğunu ve daha iyi kullanıcı deneyimleri yaratmak için tasarımcıların hangi görsel tasarım ilkelerini izlemesi gerektiğini tartışacağız.

 

UX’te görsel tasarımın rolü

Görsel tasarım, bir tasarımı veya etkileşimi geliştirecek şekilde metin, renk ve görüntülerin uygulanmasıyla ilgilidir. Bir alan olarak, hem kullanıcı arayüzü (UI) tasarımından hem de grafik tasarımından büyümüştür.

Ürün tasarımının ilk ve en önemli amacı, arayüzleri kullanılabilir hale getirmektir – kullanıcının gözü doğru bilgi ve işlevselliğe çekilmelidir. Bunu gerçekleştirmek için, görsel tasarımcılar bir sayfadaki içeriğe boyut, renk ve negatif alan kullanımına göre öncelik verir. Ancak bu hedefe ulaşılır ulaşılmaz, kullanıcı arayüzünü daha çekici hale getiren canlı illüstrasyonların animasyonlu efektleri gibi uygulama tasarımlarına hoş öğeler de ekleyebilirler.


Görsel tasarım unsurları

Görsel tasarım unsurları

Dijital bir üründeki herhangi bir sayfa veya ekran, görsel görünümün temel unsurlarına bölünebilir. Yazı tipleri, çizgiler, şekiller, renkler, dokular, hacim ve negatif boşluk, tasarımcıların kullandığı temel araçlardır. Bir tasarımcının rolü, tasarımın bu unsurlarını birbirine bağlamak ve görsel açıdan en uygun düzeni oluşturmaktır.

İnsanlar nesneleri temel şekillerine göre tanımlama eğilimindedir. Yalnızca çizgileri kullanarak basit veya karmaşık nesneler oluşturmak mümkündür. Örneğin, aşağıdaki resme bir göz atarsanız, muhtemelen bir satır kombinasyonu olsa bile bir giriş formu göreceksiniz.


Temel görsel tasarım ilkeleri

Temel görsel tasarım ilkeleri

Yukarıda ele aldığımız görsel tasarım öğeleri, bir ürünün estetiğinin yapı taşlarını tanımlarken, tasarım ilkeleri bize bu öğelerin en iyi sonuçlar için birlikte nasıl kullanılacağını söyler.

Görsel tasarımcılardan en önemli tasarım ilkesini tanımlamaları istenirse, çoğu “birlik” diyecektir. Birlik, tasarımın temel ilkesidir çünkü bir sayfadaki tüm öğeler arasında bir uyum duygusu yaratmakla ilgilidir. Tasarımlarda bütünlük eksikliği kolayca kaosa neden olabilir ve bir ürünle etkileşime girecek insanlar için kötü bir görsel deneyim yaratabilir.


Görsel tasarım ve ürünün başarısı

Görsel tasarım ve ürünün başarısı

Görsel tasarım önemliyse Craigslist gibi ürünlerin başarısını nasıl açıklarız? Görsel görünüm, bunun gibi ürünler için en önemli öncelik değildir ve yine de birçok insan bunları kullanır. Bunun nedeni, güzelliğin bakanın gözünde olmasıdır ve ürünün nasıl göründüğü kadar çalışma şekli de aynı derecede önemlidir. Steve Jobs’un bir keresinde dediği gibi, “Tasarım sadece göründüğü ve hissettirdiği şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığıdır.”


Kullanılabilirlik ve görsel tasarım: Hangisi daha önemli?

Kullanılabilirlik ve görsel tasarım: Hangisi daha önemli?

Dijital ürünlerle ilgili en önemli şeylerden biri, kullanıcıların bir görevi tamamlamak için yatırım yapmaları gereken zamandır. Kullanıcı arayüzleri, son kullanıcılar için sezgisel ve öngörülebilir olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu tür arayüzler, kullanıcıların hedeflerine hızla ulaşmalarına yardımcı olur. Bu nedenle işlevsellik, güvenilirlik ve kullanılabilirlik, kullanıcı ihtiyaçları piramidinde üç temel katman oluşturur.


Görsel tasarımcılar nasıl olumlu kullanıcı deneyimi yaratabilir?

Görsel tasarımcılar nasıl olumlu kullanıcı deneyimi yaratabilir?

İyi bir görsel tasarım, kullanıcıların ürün hakkında daha iyi hissetmelerini sağlayarak ürünün genel kullanıcı deneyimini iyileştirebilir. Görsel tasarımcıların daha iyi UX tasarlamak için görsel becerilerini nasıl uygulayabilecekleri aşağıda açıklanmıştır.Her sayfada/ekranda net görsel hiyerarşi

Görsel hiyerarşi, bir sayfada/ekranda öğeleri nasıl gösterdiğimiz ve bunlara nasıl dikkat çektiğimizdir. Net görsel hiyerarşi, bilgileri iletmeye ve kullanıcının dikkatini önemli eylemlere odaklamaya yardımcı olur. Bu kural web tasarımında daha da önemlidir çünkü rakiplerinizin web siteleri sadece bir tık uzağınızdadır. Kullanıcılar web sitenizde aradıklarını bulamazlarsa ayrılırlar ve geri dönmezler.


Görsel kavramları test edin
İnsanlar görsel yaratıklardır. Çoğumuz bilgiyi gördüklerimize göre işliyoruz. Ve görsellere güçlü bir şekilde yanıt veriyoruz. Dolayısıyla, görsel tasarımınız için seçtiğiniz görseller ve renkler, ziyaretçilerinizin/kullanıcıların ürününüzü ne kadar beğendiğini etkileyebilir. Ancak insanların tasarımınızı beğeneceğini varsaymayın. Onlarla test edin ve başarıyı kullanıcı davranışına göre ölçün. Ne kadar erken test ederseniz, tasarım kararlarınızda o kadar emin olursunuz. Bu nedenle, geliştirmenin sonunu beklemeyin; tasarım kararlarınızı test etmek için bir prototip kullanın.


Görsel Tasarım Estetiktir, Stratejik Tasarım

Kullanıcıların ilk izlenimleri genellikle 50 milisaniyede oluşur. Bu gerçek, duygusal tasarımın içsel seviyesini yansıtır – başka bir deyişle, kullanıcının bir tasarıma yönelik ilk izlenimi veya içgüdüsel tepkisi. Bu kritik anlarda onlara gösterdiğiniz şeyden hoşlanmazlarsa, ayrılırlar. Bu nedenle, görsel tasarım, bir tasarımcı olarak işinizin hayati bir parçasıdır. Birçok kişi, tasarımcıların yalnızca bir öğenin çekiciliğini en üst düzeye çıkarmak için çekici öğeler içerdiği anlamına gelir. Aslında, A) kullanıcının gözünü bir öğenin işlevselliğine yönlendirmek ve B) estetiği tutarlı kılmak için öğeler oluşturmak ve düzenlemek için görsel tasarımı kullanırsınız. Örneğin, tasarımcılar web sitesi içeriğini her sayfanın amacına göre oluşturur ve düzenler ve içeriğin doğru görsel ipuçlarını vermesini sağlamaya özen gösterir. En küçük ve en ince ayrıntılar, kullanıcıların ne düşündüklerini ve nasıl hissettiklerini etkileyecektir. Bu yüzden onlara her zaman doğru şeyleri doğru şekilde göstermelisiniz. Buradaki düşmanınız kullanıcı belirsizliğidir. Kullanıcılarınızın durup tasarımınız hakkında düşünmesi gerekiyorsa, ona veya size güvenmeyecektir. Bu nedenle, görsel bir tasarım, dikkatlerini önemli yönlere çekmeli ve yeni, güçlü bir tasarım ile görmeyi bekledikleri bir şey arasındaki dengeyi sağlamalıdır. Görsel tasarımı nasıl uygulayacağınız ürününüze, kuruluşuna/sektörüne ve kullanıcılarına (kültürleri dahil) bağlı olacaktır. Görsel tasarımda önemli bir faktör, bilişsel yük gibi kullanıcı sınırlamalarına uyum sağlamak için çalışmanızdır. Örneğin, kullanıcıların bilgileri daha kolay anlamasına ve hatırlamasına yardımcı olmak için yığınlamayı kullanırsınız.


Görsel Tasarım, Analiz

Bunlar, görsel tasarımın en yaygın ve temel unsurlarından ve ilkelerinden bazılarıdır:

Elementler

 1. Çizgiler (düz/eğri/geometrik/organik) – bunları bölmeler, dokular ve şekiller oluşturmak için kullanın.
 2. Şekiller – kapalı/müstakil alanlar oluşturmak için çizgiler, farklı renkler vb. kullanın.
 3. Negatif boşluk/boşluk – bir şekil/zemin efekti oluşturmak veya tasarımı genel olarak sakinleştirmek için “pozitif” bir şeklin etrafındaki boş alanı kullanın.
 4. Hacim – iki boyutlu ekranlarda öğelerin üç boyutunun da zengin doluluğunu göstermek için bunu kullanın.
 5. Değer – bunu, genellikle bir ışık kaynağı aracılığıyla, gölgeler ve açık tonlar oluşturmak üzere, açıklık ve karanlık arasındaki ilişkiyi ayarlamak için kullanın.
 6. Renk – temayı/tonu ayarlamak ve dikkat çekmek için bunu kullanın.
 7. Doku – bir nesnenin yüzeyini tanımlamak için bunu kullanın.


Prensipler

 1. Uyumluluk – sayfa öğeleri arasında uyum sağlamak için bunu kullanın, böylece birbirlerine ait gibi görünürler ve kullanıcılar kaotik (örneğin, hizasız) mizanpajlardan rahatsız olmazlar.
 2. Gestalt– kullanıcıların tasarımınızı nasıl yorumladığına rehberlik etmek için insanların nesneleri nasıl algıladığına ilişkin bu ilkeleri kullanın.
 3. Hiyerarşi – önemi göstermek için yerleşimi, yazı tipini vb. kullanın.
 4. Denge – öğeleri eşit olarak dağıtmak için bunu kullanın.
 5. Kontrast – öğeleri vurgulamak için renk vb. farklılıkları kullanın.
 6. Ölçek – önemi veya derinliği belirlemek için öğeleri vurgulamak için bunu kullanın.
 7. Hakimiyet – öne çıkması için bir nesnenin boyutunu, rengini vb. kullanın.


 

 

 

Bilgisayar Kursu Fiyatları Ankara

Tel : (0312) 419 26 08
Cep : 0534 513 16 40
Email : info@bbkagp.com
Instagram : @bbkagp

Uygun Fiyatlarla Özel Ders

[aio_button align=”left” color=”red” size=”medium” icon=”skype” text=”İnternet’ten Ders” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=”http://www.bbkagp.com/ozel-ders-ankara-tasarim-grafik-bilgisayar-ingilizce/internettan-ders-ozel-ders-ankara/”]

[aio_button align=”left” color=”gray” size=”medium” text=”Hizmetler” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=”https://www.bbkagp.com/vfx-uzman-kurgu-montaj-hizmetler/”]

[aio_button align=”left” color=”gray” size=”medium” text=”Diğer Dersler” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=”https://www.bbkagp.com/ozel-ders-ankara-tasarim-grafik-bilgisayar-ingilizce/”]

[aio_button align=”left” color=”gray” size=”medium” text=”İletişim Bilgileri” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=”https://www.bbkagp.com/iletisim/”]

 • Planınızı Seçin

 • Amount of space
 • Bandwidth per month
 • No. of e-mail accounts
 • No. of MySql databases
 • 24h support
 • Support tickets per mo.
 • starter

 • 1725

  Her Ders

 • 10GB
 • 100GB
 • 1
 • 1
 • Yes
 • 1
 • econo

 • 540

  Her Ders

 • 30GB
 • 200GB
 • 10
 • 10
 • Yes
 • 3
 • 490

  Her Ders

 • 440

  Her Ders